Članek

Okvare vida

Pri okvarah vida so možni številni vzroki - kateri?

Sprememba vida hitro povzroči hudo zaskrbljenost, še zlasti, če je na vid vezano naše delo. Mogoče z leti vse slabše vidite na blizu in morate časopis držati vedno dlje?

Temu pravimo daljnovidnost in rešitev so nova očala, povsem normalno po štiridesetem letu.

Obstajajo pa še številni drugi vzroki in posledice. Pa poglejmo katere.


Če se vam vid megli, lahko gre za sivo mreno ali katarakto in je potrebno iti na pregled, da se z okulistom dogovorita o možnosti operacije. Velikega tveganja, da bi oslepeli v tem primeru ni. Žal pa lahko slepoto, če se je ne zdravi, povzročijo bolezenski procesi globoko v možganih, denimo, možganska kap in tumor. Pomembno je, da takoj, ko zaznate težave z vidom obiščete svojega zdravnika, morda okulista in včasih tudi nevrologa.

Spremembe vida so lahko mnogoštevilne: zamegljen vid, pike pred očmi, bleščanje, kadar gledate v osvetljen predmet, npr. luči nasproti vozečega avtomobila, izguba obrobnega vida, ko vidite le ozko, ne pa na straneh, dvojni vid, bliskanje ali cikcakaste črte, slepe pege, preobčutljivost na močno svetlobo in slab vidni center, ko bolje vidite na straneh.
Vzroki so zelo zelo različni, največkrat pa gre za lokalno motnjo v enem ali obeh očesih, oslabelost mišic, ki nadzirajo premikanje oči, nevrološko motnjo v možganih itd. Na vid lahko vpliva tudi bolezen, ki ni povezana z očmi ali možgani, tudi nekatera zdravila ali pa je posredi
poškodba.

Zamegljen vid, pike ali bleščanje je lahko posledica nekaterih zdravil, ki zaradi povečanega tlaka v očeh slabijo vid (antidepresivi, kortizon, zdravilo proti nemiru (Haldol), oralna kontracepcijska sredstva, nekatera zdravila za srce in zdravila za zdravljenje Parkinsonove bolezni).


Ob pojavu dvojnega vida je pomembno, ali je prizadeto eno oko ali obe očesi. To lahko sami preverite tako, da zaprete prvo eno oko in nato drugo. Če še vedno vidite dvojno je težava lokalna, v očesu. Če imate dvojni vid, le ko sta odprti obe očesi, je težava v mišicah, ki premikajo oči. Najpogostejši vzroki za dvojni vid so naslednji: vaskularno obolenje v možganih (kap), hipertiroidizem, diabetes ali možganski tumor.


Ljudem, ki so starejši od štirideset let, se lahko začnejo pred očmi pojavljati pike ali mušice, kar ni zaskrbljujoče, saj gre najpogosteje za motnjavo v očesni tekočini. Če ste kratkovidni, vas bodo pike vedno manj motile, če pa so pike številne in velike, pojdite k okulistu.


Starejši ljudje, ki so kratkovidni, lahko nenadoma vidijo iskre ali imajo pred očmi zaveso. Lahko gre za odstop očesne mrežnice in je treba takoj k okulistu, saj lahko zgodnje zdravljenje z laserjem pri tej neozdravljivi bolezni izjemno pomaga.


Mnogi ljudje zelo težko prenašajo močno svetlobo, če se to zgodi nenadoma, je lahko prisotna okužba, vnetje ali poškodba očesa. Tudi takšen pojav je pomembno preveriti, saj lahko kaže na glavkom in nekatere vrste katarakt.


Če nenadoma opazite slepo pego, kadar gledate naravnost, ki pa v nekaj dneh izgine, morate k zdravniku, saj lahko gre za očesno krvavitev.


Če vidite svetlobne pike, migljajoče luči, cikcakaste črte ali ste izgubili stranski vid, čemur sledi hud glavobol, ste verjetno imeli napad migrene in bo težava kmalu izginila.


Če ste opazili občasen ali trajen dvojni vid in ste diabetik, imate zaradi bolezni oslabele očesne mišice. Simptom je začasen.


Če imate šestdeset let ali več in ste nekaj minut ali več videli dvojno, je lahko to posledica prehodnega zoženja ali zapore arterije v možganih (kap), posebno, če imate visok krvni tlak. Takoj morate k zdravniku.
Če ste mlajši od štirideset let in vas začne nenadoma mučiti dvojni ali zamegljen vid, imate pa tudi težave z ravnotežjem, je to lahko začetek multiple skleroze.


Če ste ženska pri tridesetih in jemljete kontracepcijske tablete, kadite in se vam je pojavil dvojni ali zamegljeni vid, imate vaskularne težave v možganih. Delno so odgovorni hormoni v tabletah, toda večina krivde je v cigaretah.


Če ste diabetik, boste ugotovili, da so nekaj dni očala v redu, drugič pa imate zamegljen vid. Te spremembe so posledica nihanja ravni krvnega sladkorja. Nikar ne zapravljajte denarja za nova očala, ker vam nobena ne bodo ustrezala, dokler ne bo uravnotežena raven krvnega sladkorja okrog normalnega območja 5 do 7 mmol/l na tešče in nikdar več kot 10 mmol/l, tudi po jedi ne. Če nenadoma oslepite na eno oko in se vam vid ne povrne takoj, je možno, da je zaradi povišanega krvnega sladkorja ali arterioskleroze prekinjen obtok v središčni arteriji očesne mrežnice. Nujna je takojšnja zdravniška pomoč. Tisti hip, ko se to zgodi, pojdite k svojemu okulistu. Če boste dovolj hitri, vam bo mogoče lahko rešil vid.


Ste starejši od petdeset let, že nekaj dni vas bolijo vse mišice in so toge, imate rahlo povišano temperaturo, nimate teka in se počutite šibki. Nenadoma, kot bi že vse to ne bilo dovolj, izgubite vid na enem očesu. Skoraj zagotovo gre za temporalni arteritis, vnetje senčnih arterij v glavi. Diagnozo je potrebno potrditi z biopsijo, in ko je enkrat ugotovljena, je nujno takojšnje zdravljenje s kortizonom, sicer lahko človek oslepi.


Če ste stari šestdeset let ali več, imate glavkom, diabetes ali visok krvni tlak in začnete zaznavati postopno poslabšanje vida v enem očesu, so možnosti, da gre za zaporo središčne mrežnične vene. Spet je nujna takojšnja zdravniška pomoč.


Če ste ste stari šestdeset let ali več in izgubljate osrednji vid, vendar bolje vidite ob straneh, gre verjetno za starostno degeneracijo rumene pege. To je del procesa staranja; za zdaj ne poznamo preventive niti zadovoljivega zdravljenja.


Vid je neprecenljiv dar in njegova izguba je velika tragedija. Vsak od opisanih simptomov zahteva obisk očesnega specialista.

#Diabetes #dvojnivid #glavkom #KrvniSladkor #MedicinaInPreventiva #Novice #Okulist #okvaravida #okvareoči #pikice #PovisanKrvniSladkor #retinopatija #rumenapega #sivamrena #Sladkorna #SladkornaBolezen #zamegljenvid