V življenju se je srečal z vzponi in padci, vendar njegov krvni sladkor tega nihanja ne pozna več. Širša Slovenija ga pozna kot prvega plesnega zmagovalca televizijskega šova Slovenija ima talent. Bilo je to leta 2015, danes pa svoje plesno znanje predaja mladim.
Je že dolgo, kar imaš diabetes?
Bolezen me spremlja že od četrtega leta in me je naučila skrbeti za zdravje. Redna športna aktivnost, zdrava in uravnotežena prehrana ter sodobni medicinski pripomočki nam diabetikom omogočajo, da lahko živimo popolnoma normalno življenje. Naučil sem se biti vztrajen, saj tako, kot ne smeš obupati pri vsakodnevnih bitkah z nihanjem krvnega sladkorja, ne smeš obupati pri osebnih ciljih. Marsikatero hipoglikemijo prinese ravno takrat, ko jo najmanj želiš, ob nepravem času na nepravem mestu.
Kako se spominjaš prvih dni bolezni?
Ne spominjam se veliko, saj sem bil star komaj štiri leta, začelo pa se je, ko sem kot otrok zaspal med igro v peskovniku pri sosedih. Starši so me nemudoma peljali v zdravstveni dom, kjer so mi izmerili izredno visok krvni sladkor, okoli 50 mmol/l.
Kateri sistem uporabljaš za zdravljenje?
Skupaj s senzorjem uporabljam najnovejšo inzulinsko črpalko 780 G, ki sama dovaja potrebne odmerke inzulina in ustavlja pretok, ko je to potrebno. S sistemom sem izredno zadovoljen, prav tako me je tudi diabetolog pohvalil, da sem eden izmed redkih diabetikov, ki imam krvni sladkor v ciljnem območju 90 odstotkov. Pridejo dnevi, ko uspem tudi po tri dni ravni krvnega sladkorja stoodstotno obdržati v ciljnem območju, a ko pride stresi, je uspešnost le 60 odstotna. Moj vsakodnevni cilj je, da imam krvni sladkor v ciljnem območju nad 85 odstotki.
Ples ni ravno tipičen fantovski šport, kako to, da si se odločil plesati?
Kot fant sem najprej treniral nogomet, medtem ko je moja sestra Špela trenirala hip hop. Z največjim veseljem je neprestano plesala in skakala pred televizijo, nad čimer nisem bil prav navdušen. Vendar je njena vztrajnost vodila do trenutka, ko sem jo vprašal, če me lahko nauči kakšen plesni gib. Začel sem hoditi v plesno šolo in obenem na YouTube spremljal plesalca, ki je obvladal robotske gibe. Na začetku priznam, da mi hip hop ni bil pisan na kožo, saj sem bil precej lesen, nisem imel posluha in niti sanjalo se mi ni, kateri korak je naslednji. Vendar sem vztrajal, saj sem si resnično želel, da bi plesal kot plesalec, ki sem ga spremljal. Začel sem se z rednimi treningi tudi doma ter se učil novih plesnih korakov preko YouTube, najprej en gib, nato drugi in kmalu je sledil naslednji gib.
Kaj ti predstavlja ples?
Ples mi predstavlja gibanje in sprostitev. S plesom se mi raven krvnega sladkorja precej zniža, zato trideset minut pred treningom vedno zaužijem nekaj sladkega, nektarino, kruh ali piškot, kar hitro dvigne krvni sladkor in deluje nekaj časa, tako da imam po treningu ustrezne ravni krvnega sladkorja.
Leta 2015 si postal prvi plesni zmagovalec v šovu Slovenija ima talent, verjetno si bil zelo ponosen sam nase?
Na Slovenija ima talent sem se prijavil po prigovarjanju moje družine, prijateljev in sošolcev ter komentarjev na Facebooku pod mojim plesnim videom, ki je dosegel veliko ljudi. Po zmagi so deževale čestitke in nastopi, kmalu sem si postavil večji izziv ter se prijavil na nemške in hrvaške talente, kjer sem navdušil žirante, vendar mi ni uspelo priti v finalni krog.
Zdaj pa učiš druge, si precej zaseden?
Ples sem začel poučevati nekaj let po slovenskih talentih in pri tem vztrajam še danes, saj sem plesni učitelj v plesnem centru Dolenjske v Novem mestu. Občasno izvajam tudi plesne delavnice v drugih plesnih klubih. V svoji plesni karieri sem poučeval tudi diabetika, ki se je kasneje iz plesa preusmeril v drugi šport.