S tem so se tudi potrdila dosedanja predvidevanja, da različne bioaktivne spojine, ki jih najdemo v pekočih začimbah ugodno vplivajo na naš srčno-žilni sitem.
Kapsaicin (capsaicin), ki ga najdemo v rdečem čiliju naj bi tako pomagal pri zmanjševanju debelosti in zmanjšanju tveganja za nastanek hipertenzije in arterioskleroze. Anti mikrobni učinek čilija naj bi tudi uravnaval črevesno floro, spremembe v bakterijski sestavi in število njihovih kolonij ter proizvodnji metabolitov so namreč povezani z debelostjo, diabetesom, srčno-žilnimi obolenji in cirozo jeter.
Druge začimbe, kot so kurkuma, ingver in česen lahko vsebujejo antioksidante in upočasnjujejo vnetne procese v telesu, kar lahko pomaga pri preprečevanju različnih kroničnih obolenj.
V študiji so ugotovili, da večina oseb, ki uživa bolj pekočo hrano ustreza profilu mlajših moških, belopoltih in hispano Američanov. Osebe v tej skupini so pogosto poročene, kadijo, uživajo alkohol in pojejo več zelenjave in mesa, v primerjavi s tistimi, ki ne uživajo
pekoče hrane.
Čeprav so raziskovalci priznali, da še ne poznajo popolnoma delovanja rdečega čilija so lahko vseeno izpostavili vlogo TRP kanalov (Transential Receptor Potential), ki so primarni receptorji za učinkovine kot je prej omenjeni capsaicin. Še posebej je aktivacija TRP pomembna pri celični mehanizmih ki zagotavljajo preventivo pred debelostjo, saj vplivajo na razpad maščob v telesu.
Pekoče začimbe naj bi tudi zavirale celično rast, čili pa vsebuje tudi številne hranilne snovi kot so vitaminaB in C, pro-vitamin A, ki zagotavljajo varovalno vlogo, ki jo ima čili.
Torej, le hitro na tržnico po šopek čilija, korenino ingverja in kurkume, najdite kakšen recept in v kuhinjo, kar se pa kasnejših težav na stranišču pa znanstveniki žal niso ponudili nobenih novih dognanj, za vsako dobro stvar je pač potrebno nekaj žrtvovanja.
Čili je nepogrešljiv v mehiški kuhinji in iz tam tudi izvira, zelo priljubljen pa je tudi pri naših zahodnih sosedih Italijanih. Peperoncino, čili namočen v olivnem olju, boste našli na vseh mizah v italijanskih gostilnah, to je pa tudi eden od načinov priprave testenin. Seveda ne smemo pozabiti Madžarske in njene okolice, tudi našega Pomurja, kjer je rdeča paprika zaščitni znak gastronomije, tam se sicer uporablja večja, sladka paprika, da postane pekoča ji dodajajo čili papriko.
Kurkima ali tumeric je sestavni del indijske kuhinje, našli ga boste tudi večini jedeh nepalske in pakistanske kuhinje. Kari ali tandoori način priprave mesa ji lahko pripišeta veliko zaslug za svoj uspeh.