
Težko je zbrati motivacijo, da bi ostali pozitivni, če se nam to zdi le pobožna želja.
Naši možgani so naravnani tako, da iščejo in se osredotočajo na grožnje, kar je največja prepreka pozitivnosti. Ta preživetveni mehanizem je dobro služil našemu predniku, ko je bil še lovec in je vsak dan prinašal novo grožnjo, da ga bo pokončal nekdo ali nekaj iz njegove najbližje okolice.
Tako je bilo nekdaj, danes pa iz tega mehanizma izhaja pesimizem in negativnost zaradi nagnjenosti našega uma, da išče grožnjo, dokler je ne najde. V ozadju tega vedenja je prepričanje, da bodo šle stvari na slabše. Ko je nevarnost prežala v bližnjem grmovju, je to učinkovalo, ko pa se pol leta ukvarjate s projektom, za katerega ste prepričani, da bo propadel, vam ta mehanizem zooži pogled na realnost in vam lahko zelo škoduje.
Ostati pozitiven je vsakodnevni izziv, ki zahteva osredotočanje in pozornost. Vaš namen mora biti, da ostanete pozitivni, kajti to se ne bo zgodilo po naključju.
Pozitiva in vaše zdravje
Pesimizem je problematičen, ker je slab za vaše zdravje. Številne študije so pokazale, da so optimisti telesno in psihično boljšega zdravja od pesimistov. Martin Seligman z Univerze Pensilvanija je o tem izpeljal široko raziskavo, v kateri si sledili ljudem v starosti od 25 do 65 let, da bi videli, kako njihov nivo optimizma ali pesimizma vpliva na njihovo zdravje. Raziskovalci so odkrili, da se zdravje pesimistov s starostjo veliko hitreje slabša.
Te ugotovitve so blizu tistim klinike Mayo, kjer so odkrili, da imajo optimisti manj srčno žilnih bolezni in daljše življenje. Čeprav natančnega mehanizma, skozi katerega pesimizem vpliva na zdravje, še ne poznajo, so raziskovalci univerz Yale in Kolorado odkrili, da je pesimizem povezan s slabšim imunskim odgovorom na raka in vnetja.
Pozitiva in obnašanje
Vzdrževanje pozitivnega odnosa pa ni dobro le za vaše zdravje. Martin Seligman je preučeval odnos med pozitivnostjo in obnašanjem in tako meril tudi, kako vpliva stopnja optimizma zavarovalnih agentov na njihovo delo. Optimistični agenti so prodali 37 odstotkov več zavarovanj. Verjetnost, da bodo pesimisti zapustili podjetje že v prvem letu zaposlitve, pa je bila dvakrat večja.
Seligman, ki je proučeval pozitivnost bolj kot kdorkoli drug, verjame v zmožnost, da zaobrnemo pesimistične misli in nagnjenje z malo truda in znanja. Tako dosežene spremembe so lahko tudi trajne narave. Tu so tri stvari, ki vam bodo pomagale ostati pozitivni.
1. Ločite dejstva od domišljije
Prvi korak v učenju osredotočanja na pozitivnost zahteva vedenje, kako prekiniti negativni samogovor že v zametku. Bolj kot se vrtite okrog negativnih misli, več moči jim dajete. Toda večina naših negativnih misli so samo misli in ne dejstva.
Ko ugotovite, da verjamete svojim negativnim mislim in pesimizmu, je čas, da se ustavite in jih zapišete. Dobesedno se ustavite pri tem, kar počnete in misli zapišite. Ko si tako vzamete čas, da upočasnite tok negativnih misli, boste bolj racionalni pri ocenjevanju njihove verodostojnosti.
Ali res vedno pozabljate ključe? Seveda ne. Večkrat že, morda, večino dni pa ne. Ali res nikoli ne najdete rešitve svojih problemov? Če se vam tako zdi, je morda čas, da koga poprosite za pomoč. Če je problem res nerešljiv, zakaj bi se še naprej zaletavali z glavo v zid? Včasih je tudi bolje odnehati in pustiti času čas. Če se vam zdi, da se nekaj vedno dogaja ali pa se nikoli ne zgodi, je to samo naravna tendenca vaših možganov, da povsod iščejo grožnjo. Če boste svoje misli ločili od dejstev, vam bo to pomagalo izstopiti iz začaranega kroga.
2. Identificirajte kaj je pozitivno
Ko se vam tako uspe upreti negativnim mislim, je čas, da pomagate vašim možganom, da se osredotočijo na pozitivnost. To bo prišlo po naravni poti z nekaj prakse. Najprej zavestno poiščite nekaj pozitivnega, na kar boste lahko mislili. Vsaka pozitivna misel bo pomagala vašim možganom, da se nanjo fokusirajo. Ko vam gredo stvari dobro od rok in se dobro razpoloženi, je to razmeroma enostavno. Če ne, je izziv večji, ampak vseeno se osredotočite na kakšno majhno pozitivno stvar, ki se vam je dogodila v minulem dnevu ali tednu. Morda pa je pred vami kakšen zanimiv dogodek, ki se ga lahko veselite?
3. Negujte hvaležnost
Če si vzamete čas za premislek o tem, za kaj morate biti hvaležni, to ni samo prav, ampak zmanjša raven kortizola do 23 odstotkov. V raziskavi na univerzi Kalifornija, so dognali, da so ljudje, ki negujejo nagnjenost k hvaležnosti, boljše volje, imajo več energije in so manj napeti zaradi nižjega nivoja stresnega hormona kortizola. Če boste tako ravnali, bo sčasoma nagnjenost k pozitivnemu postala vaš način življenja. Ne pozabite, možgani, tako kot telo, potrebujejo trening.