

Miti nas lahko pogosto zavedejo in zaradi napačnega prepričanja lahko pride celo do napak pri zdravljenju in postavitvi diagnoze. Spodaj vam predstavljamo pet najpogostejših mitov glede sladkorne bolezni.
1. Uživanje sladkorja povzroči diabetes
Ljudje pogosto mislijo, da diabetiki pojedo preveč sladkorja in imajo zato sladkorno bolezen. Ogljikovi hidrati (žitarice, sadje, zelenjava,…), ki jih zaužijemo se v našem telesu pretvorijo v glukozo, ki nam daje energijo. Inzulin pomaga našim celicam, da sprejmejo glikozo v svojo notranjost. Pri sladkorni bolezni tipa 1, ki je avtoimunska bolezen, celice, ki proizvajajo inzulin ne delujejo, zato pride do zvišane ravni glukoze v krvi. Pri sladkorni bolezni tipa 2 pa prihaja do motene presnove ogljikovih hidratov in motenega procesiranja inzulina. Poudariti velja, da z uživanjem hrane z visoko vsebnostjo sladkorja lahko povečate tveganje za nastanek sladkorne bolezni tipa 2.
2. Cimet, grenka melona, hibiskus, kurkuma in koščičasto sadje zdravijo diabetes
Nekatera zelišča in živila lahko izboljšajo občutljivost na inzulin ali inzulinsko odpornost pri sladkorni bolezni tipa 2, vendar pri tem se moramo zavedati, da nič od tega ne bo ozdravilo sladkorne bolezni, saj je le ta neozdravljiva. Pri zelo zgodnjem odkritju sladkorne bolezni tipa 2, lahko s spremembo življenjskega sloga, vključno z zdravim načinom prehranjevanja in telesno aktivnostjo sladkorno bolezen odložimo oziroma preprečimo njeno napredovanje, tudi za daljši čas. Zelo pomembno je, da se tisti, ki imajo sladkorno bolezen tipa 2 v družini, še posebej zavedajo, da imajo večje tveganje za tovrstno obolenje, zato morajo več pozornosti nameniti zdravemu življenjskemu slogu.
3. Diabetes tipa 1 je bolj resna vrsta diabetesa
Preden je Frederick Banting odkril inzulin, so otroci, ki so imeli sladkorno bolezen tipa 1 umirali zelo zgodaj oziroma nekaj tednov po diagnosticiranju. Tragična zgodovina sladkorne bolezni tipa 1 ima zaradi tega še vedno nekoliko negativen prizvok. Ljudje s sladkorno boleznijo tipa 1 si danes injicirajo inzulin, ob tem pa dosežejo skoraj normalne vrednosti krvnega sladkorja. Sladkorni bolniki tipa 1 se najbolj bojijo hipoglikemije (prenizka raven krvnega sladkorja), diabetične ketoacidoze ali pa celo napačne diagnoze. Sladkorna bolezen tipa 2 je dostikrat tiha bolezen, saj lahko dolga leta ostane nediagnosticirana in se pogosto odkrije prepozno, ko ima bolnik že resne težave, včasih celo slepoto ali okužbo, ki zahteva amputacijo. Oba tipa sladkorne bolezni je potrebno jemati resno, saj lahko ob nepravem ravnanju pride do resnih zapletov, ki jih prinaša sladkorna bolezen.
4. Diabetes tipa 1 se razvije samo pri otrocih, diabetes tipa 2 pa pri starejši populaciji
Danes je največji segment bolnikov s sladkorno boleznijo tipa 1 odrasla populacija. Pri odraslih pogosto pride do napačnega diagnosticiranja sladkorne bolezni, saj večja prepričanje, da so zaradi svoje starosti in velikosti prestari, da bi razvili tip 1. Sladkorno bolezen tipa 1 in 2 lahko med seboj enostavno ločimo s testi protiteles in medjenjem ravni C-peptida. Danes se sladkorna bolezen tipa 2 zaradi vse večje pojavnosti debelosti lahko razvije tudi že pri otrocih in mlajših odraslih, kar je zelo zaskrbljujoče.
5. Sladkorna bolezen ni nič takšnega
Diabetes je zelo resna bolezen in je zaradi številnih zapletov, ki jih prinaša pogost razlog za smrt. Diabetes povzroči vsako leto 4 milijone smrti. 1 od 11 ljudi, oziroma 425 milijonov svetovnega prebivalstva ima diabetes. Vsak drugi odrasel človek s sladkorno boleznijo tipa 2 je nediagnosticiran. Več kot milijon otrok ima sladkorno bolezen tipa 1, delež pa se še povečuje.
Če imate vi, ali kdo od vaših bližnjih sladkorno bolezen, jo jemljite skrajno resno. Upoštevajte vsa priporočila glede načina prehranjevanja, gibanja in terapije, ki vam jo je predpisal vaš zdravnik.