Nosečnost je lahko razburljivo, a tudi zahtevno obdobje za bodoče matere, še posebej tiste s sladkorno boleznijo. Ne glede na to, ali živite s sladkorno boleznijo pred nosečnostjo ali se sladkorna bolezen razvije med nosečnostjo, je učinkovito obvladovanje s tem povezanih tveganj ključnega pomena za zdravje matere in otroka.
Vrste sladkorne bolezni med nosečnostjo
Mednarodno klasifikacijo sladkorne bolezni, povezane z nosečnostjo, ki jo je opredelila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) in sprejela Mednarodno združenje za diabetes (IDF), tvorijo: predgestacijski diabetes, najpogosteje sladkorna bolezen tipa 1 in sladkorna bolezen tipa 2; sladkorna bolezen, ki jo povzroča nosečnost, imenovana tudi očitna sladkorna bolezen; in gestacijski diabetes mellitus (GDM), zaplet, povezan s sladkorno boleznijo. Medtem ko GDM predstavlja večino primerov sladkorne bolezni, povezane z nosečnostjo, je glede na raziskavo, objavljeno v International Journal of Environmental Research and Public Health, imelo 10 odstotkov prizadetih mater sladkorno bolezen tipa 1 ali tipa 2 pred nosečnostjo, pri 9 odstotkih pa so sladkorno bolezen diagnosticirali med nosečnostjo.
Nekateri dejavniki tveganja za razvoj sladkorne bolezni med nosečnostjo vključujejo družinsko anamnezo sladkorne bolezni, predhodno rojstvo otroka, ki je tehtal več kot štiri kilograme, starost nad 45 let in življenje s prekomerno telesno težo ali debelostjo. Poleg tega se sladkorna bolezen v nosečnosti razlikuje glede na raso, etnično pripadnost in svetovno regijo.
Vzroki sladkorne bolezni med nosečnostjo
Med nosečnostjo posteljica oskrbuje rastoči plod s hranili in kisikom ter proizvaja hormone, kot so estrogen, kortizol in človeški placentni laktogen, ki vzdržujejo nosečnost. Ko posteljica raste, ustvari več teh hormonov, kar poveča tveganje za inzulinsko rezistenco. V večini primerov lahko trebušna slinavka proizvede dodaten inzulin, da premaga to odpornost. Če pa tega ne stori, lahko pride do gestacijskega diabetesa.
Gestacijski diabetes se razvije med 24. in 28. tednom nosečnosti pri približno 3 do 9 odstotkih vseh nosečnosti in običajno izzveni po porodu. Vendar so ženske z gestacijskim diabetesom izpostavljene večjemu tveganju za razvoj sladkorne bolezni tipa 2, njihov otrok pa za razvoj sladkorne bolezni tipa 1 v otroštvu.
Razumevanje sladkorne bolezni med nosečnostjo
Sladkorna bolezen med nosečnostjo lahko prizadene ženske po vsem svetu, najnovejše ocene pa kažejo, da približno eno od šestih nosečnosti prizadene hiperglikemija. V večini primerov nosečnice, ki razvijejo GDM, nimajo posebnih simptomov. Redno testiranje in spremljanje med nosečnostjo lahko pomaga obvladovati tveganje in splošno zdravje. Presejalni pristopi za diagnosticiranje hiperglikemije v nosečnosti se razlikujejo glede na regijo in dostop do zdravstvene oskrbe. Ti pristopi na splošno spadajo v dve kategoriji. V univerzalnem pristopu vse ženske opravijo test tolerance na glukozo, kar zagotavlja, da noben primer sladkorne bolezni ne ostane neodkrit. Medtem pa pristop, ki temelji na dejavnikih tveganja, upošteva samo ženske z dejavniki tveganja, kot sta starost in ITM. Oba pristopa imata prednosti in slabosti in noben ne velja za vse primere.
Ameriško združenje za sladkorno bolezen svetuje predporodni pregled za sladkorno bolezen tipa 2 pri ženskah, ki imajo dejavnike tveganja. ADA v nadaljevanju svetuje presejanje nosečnic brez sladkorne bolezni za gestacijski diabetes med 24. in 28. tednom nosečnosti. Poleg tega je treba ženske z diagnozo gestacijskega diabetesa pregledati za kronično sladkorno bolezen 6 do 12 tednov po porodu, z vseživljenjskim pregledom vsaj vsaka tri leta po tem.
Priprava na nosečnost s sladkorno boleznijo
Ženska s sladkorno boleznijo, ki želi zanositi, se naj posvetujte s svojo zdravstveno ekipo, da sestavijo načrt pred spočetjem. Številni dejavniki so enaki za vse ženske, na primer zdrava prehrana, vzdrževanje telesne dejavnosti ter jemanje potrebnih vitaminskih in mineralnih dodatkov. Dodatna vedenja vključujejo prilagajanje časa in pogostosti spremljanja glukoze ter prilagajanje načrta zdravljenja tipu sladkorne bolezni. Zdravje bodočih mater s sladkorno boleznijo tipa 1 je izjemno pomembna točka.
Možni zapleti za otroka
Med nosečnostjo se zdravje otroka spremlja s testi, kot so štetje gibanja ploda, ultrazvočni pregledi, neobremenitveni testi, biofizični profili in Dopplerjeve študije pretoka. Ti spremljajo rast otroka in nakazujejo spremembe načrta za obvladovanje sladkorne bolezni.
Dojenčki, ki se rodijo materam s sladkorno boleznijo se lahko soočajo z zapleti, vključno s prirojenimi okvarami zaradi visoke materine glukoze, večjo porodno težo, ki povzroči zaplete pri porodu, težavami z dihanjem v primeru prezgodnjega poroda, hipoglikemijo po porodu, ki zahteva zdravljenje z glukozo, in preeklampsijo pri ženskah z obema tipoma diabetesa.
Poporodna nega in prihodnja nosečnost
Po porodu bodo otroka natančno spremljali in ocenili raven glukoze. V primeru GDM obstaja tveganje za razvoj sladkorne bolezni v prihodnosti, zato je vzdrževanje zdravega načina življenja po nosečnosti ključnega pomena. Ko ženska načrtuje prihodnjo nosečnost, se naj prepriča, da so njene ravni glukoze dobro uravnane, in se posvetuje s svojim zdravstvenim timom, da zagotovi optimalno zdravje zase in otroka.
Obvladovanje sladkorne bolezni med nosečnostjo vključuje skrbno načrtovanje obrokov, redne preglede, zdrav življenjski slog in v nekaterih primerih prilagoditev zdravil. Z ustrezno nego in podporo lahko ženske s sladkorno boleznijo povsem brez skrbi uživajo zdravo nosečnost in rodijo zdravega otroka.