Zaradi kronično povišanega krvnega sladkorja so prizadete žile in živci spodnjega dela nog, kar vodi v diabetično nevropatijo. Strokovni izraz za to je “diabetična noga”, posledica obolenja pa je lahko gangrena in amputacija.
Za zdrava, čvrsta, krepka, odporna in vitalna stopala lahko vsakdo najprej poskrbi sam. Predvsem tako, da se dovolj giblje in izvaja vaje za prste, stopala in noge v celoti. Pomembna je skrb za temeljito, redno higieno: vsakodnevno umivanje, temeljito brisanje, kopeli, namakanje v zeliščnih kot so kamilica ali žajbelj itd. Pomaga tudi razkuževanje stopal, ki preprečuje nastanek glivic.
Potenje nog lahko preprečuje bolnik z uporabo posipov, krem ali lotionov. Koristna je tudi masaža, ki spodbuja delovanje živčevja ter cirkulacijo krvi in limfe, to pa pomeni vitalnost živčevja in ožilja, oskrbo s kisikom in hranilnimi snovmi ter boljše izločanje presnovnih produktov.
Posebno pozornost je treba nameniti odstranjevanju hrapave, trde kože, žuljev, otiščancev in ragad, pordelosti, oteklinam, praskam in ranicam, ki se ne zacelijo.
Optimalna skrb za stopala pri diabetikih in ostalih kroničnih bolnikih vključuje:
Reden, vsakodneven pregled stopal, podplatov in prstov na nogi.
Redno, vsakodnevno umivanje nog s toplo vodo in milom. Po temeljitem brisanju suha stopala posipamo z otroškim pudrom.
Izmenične prhe, oblivi in kopeli. Začnemo s toplo vodo, sledi mrzla, nato spet topla, zaključimo s hladno, lahko tudi mrzlo.
Previdno odstranjevanje debelejše, trde, suhe kože, poroženelih predelov in otiščancev. Izogibamo se ostrih predmetov in agresivnih, jedkih snovi, ki lahko poškodujejo kožo in podkožje. Po potrebi poiščemo strokovno pomoč usposobljenega pedikerja.
Redno striženje nohtov z ustreznim pripomočkom in skrb za preprečevanje vraščanja, zato naj bo rez vodoraven in ne preglobok. Po striženju nohte še opilimo in namažemo s kremo.
Nošnja ustreznega obuvala prave velikosti, ki naj bo lahko, zračno in prožno in iz naravnega materiala. Notranjost obuvala mora biti gladka, mehka in koži prijazna. Obuvalo mora nogi nuditi zadostno oporo in varovati pred zunanjimi vplivi. Obuvala pogosto zračimo, čistimo in razkužujemo.
Poskrbimo za primerne nogavice iz naravnih materialov, brez šivov in notranjih obrob. Prevelike nogavice so prav tako neprimerne kot premajhne in pretesne. V mrazu obujemo debelejše nogavice, izogibamo pa se gretja ob vroči peči, termoforju ipd.
Spodbujanje krvnega obtoka z gibanjem (hoja, lahkotni tek, telovadba) na prostem in v vodi. Tudi pozimi naredimo priporočljivih 10.000 korakov dnevno. Ne pozabimo na hojo po stopnicah. Pozimi so kajpak priporočljivi tudi zimski rekreativni športi od smučanja, do teka in drsanja.
Počitek, sprostitev in spanje ter izogibanje daljšemu stanju, sedenju, mirovanju v istem položaju. Noge večkrat dvignemo čim višje v zrak (nad višino srca). Med sedenjem migamo s prsti na nogah, upogibamo in vrtimo stopala, krožimo z nogami v gležnju ipd.
Med stanjem se večkrat povzpnemo na prste in hodimo po prstih, nato se spustimo na pete in hodimo po petah, hodimo pa tudi pa zunanjem in notranjem robu stopal. Med gibanjem noge večkrat otresemo, zmasiramo, dvignemo visoko v zrak. Doma nosimo primerne copate, pa tudi v službi se po možnosti preobujemo ali vsaj večkrat sezujemo. Koristno je tudi razrahljati vezalke, menjavati nogavice in vložke v obutvi.
Uživamo vitamine in minerale, zlasti vitamine B12, A, D in C ter minerale cink, magnezij in selen.
Naročujte se na redne preglede in posvete s strokovnjakom.
Zdravljenje diabetičnega stopala praviloma traja dalj časa in zahteva potrpežljivost, vztrajnost, natančnost in skrbnost. Ne obupajte.
Nina Mazi, dr. med.