Naša sposobnost uravnavanja ravni krvnega sladkorja je odvisna od delovanja beta celic v trebušni slinavki, ki proizvajajo inzulin. Inzulin pomaga vzdrževati ravnovesje krvnega sladkorja. Če beta celice ne delujejo pravilno, se ravnovesje poruši, kar lahko vodi v razvoj sladkorne bolezni.
Do nedavnega so znanstveniki verjeli, da beta celice potrebujejo pomoč drugih celic, ki proizvajajo hormone v trebušni slinavki, da pravilno delujejo. Toda nove raziskave Univerze v Ženevi (UNIGE) tega ne potrjujejo. Pri miših, katerih trebušna slinavka vsebuje samo beta celice, uravnavanje krvnega sladkorja poteka še bolje kot pri običajnih živalih. To odkritje, objavljeno v reviji Nature Metabolism, bi lahko odprlo nove možnosti zdravljenja sladkorne bolezni.
Kako beta celice sodelujejo z drugimi celicami?
Leta 2010 so odkrili, da lahko celice trebušne slinavke spremenijo svojo funkcijo. Na primer, če beta celice propadejo, lahko druge celice v trebušni slinavki, ki običajno proizvajajo hormone, kot sta glukagon ali somatostatin, začnejo proizvajati inzulin. To je bilo izjemno odkritje, saj so prej znanstveniki mislili, da se odrasle celice, ko se enkrat specializirajo za neko funkcijo, ne morejo več spremeniti. Če bi lahko spodbudili to celično zmožnost, bi raztširili dosedanje načine zdravljenja sladkorne bolezni.
Vladalo je pprepričanje, da beta celice lahko pravilno delujejo le, če so obkrožene z drugimi celicami, ki proizvajajo hormone v trebušni slinavki, kot so alfa in delta celice.
Da bi to preverili, so raziskovalci ustvarili miši, pri katerih so odstranili vse ne-beta celice v trebušni slinavki in opazovali delovanje beta celic pri uravnavi krvnega sladkorja. Rezultati so bili presenetljivi; ne samo, da so miši popolnoma obvladale raven krvnega sladkorja, ampak so bile celo bolj zdrave kot običajne miši. Tudi, ko so jim dali hrano z visoko vsebnostjo maščob ali jih testirali na odpornost proti inzulinu – kar je eden glavnih pokazateljev sladkorne bolezni – so miši z le beta celicami pokazale boljšo občutljivost na inzulin, še posebej v maščobnem tkivu.
Telo se, kot kaže, prilagodi izgubi hormonov iz trebušne slinavke tako, da poišče pomoč pri uravnavanju krvnega sladkorja celic zunaj trebušne slinavke. To spoznanje postavlja pod vprašaj znanstvene predstave, ki so veljale doslej.
Nova upanja za zdravljenje sladkorne bolezni
Običajno le približno 2 % celic v trebušni slinavki spremeni svojo funkcijo, ko pride do pomanjkanja inzulina. Izziv je najti način, kako spodbuditi več celic, da naredijo to preobrazbo. Druga možnost bi bila, da izvorne celice v laboratoriju razvijejo v nove beta celice in jih presadijo bolnikom s sladkorno boleznijo.
"Naše ugotovitve kažejo, da bi lahko terapije, osredotočene na celice, ki proizvajajo inzulin, bile zelo obetavne," pravi profesor Herrera. Naslednji korak njegove ekipe bo preučiti molekularne podrobnosti ne-beta celic, da bi ugotovili, kako spodbuditi te celice k preobrazbi pri sladkorni bolezni.