Članek

Že krajša telesna dejavnost po jedi dela čudeže!

Gibanje je za zdravje pomembnejše od diete. Sporočilo, ki so ga znanstveniki po več desetletjih raziskovanja javnosti poslali nedavno, je nekatere presenetilo, strokovnjaki in poznavalci pa priznavajo, da je povsem objektivno.

Raziskovalci so prepričani, da s svojimi spoznanji nakazujejo novo smer vodenja kroničnih bolezni vključno z diabetesom. Tako priporočajo, naj se je po jedi gibljemo. Raziskave pričajo, da že skromni odmerek telesne dejavnosti po kosilu ali večerji dela čudeže. Kar pomeni, da po jedi nemudoma vstanemo od mize ter se lotimo dela: zlaganja posode v pomivalni stroj, pomivanja na roke itd. in se načrtno čim bolj intenzivno gibljemo: predkloni, počepi, poskoki, iztegovanje, raztezanje, tekanje in še kaj, vse bolj koristi organizmu kot posedanje po kosilu.
Blagodejno je gibanje ob glasbi, naj bo telovadba ali ples, oboje spodbuja prebavo. Živahna telesna dinamika diabetikom uravnava nivo krvnega sladkorja na na naraven način. Poročilo , ki so ga ameriški in kanadski raziskovalci objavili v American Journal of Health Promotion potrjuje pomen krajših epizod telesne dejavnosti in gibanja. To so dokazali z obsežno meta raziskavo na več kot 6000 odraslih med osemnajstim in petinosemdesetim letom. Redne krajše epizode gibanja pripomorejo k znižanju krvnega pritiska, holesterola, maščob in sladkorja v krvi, podobno kot 30- minutna gibalna aktivnost.
Ameriški strokovnjak, prof. dr. David Agus raziskovalec medicinskega in biomedicinskega inženiringa pojasnjuje, da je človeško telo pač ustvarjeno za gibanje. Tako kot so učili antični misleci in in je povzeto v reku In motu vita ali po naše V gibanju je življenje. Gibanje človeku ne pomaga le k fizični pripravljenosti, marveč krepi tudi njegovo psiho in povečuje njegove mentalne sposobnosti. Še zlasti pomemben imperativ gibalne diete je gibanje na svežem zraku. Z michiganske univerze poročajo, da telesna dejavnost v naravi – hoja, tek, kolesarjenje, telovadba, smučanje, drsanje ipd. dokazano odločilno vpliva na razpoloženje in kognitivne sposobnosti. S primerjalno študij so ugotovili, da so športniki v naravi pri reševanju spominskih in logičnih nalog ter v preskusu pozornosti za dobrih 20 odstotkov prekašali urbane sprehajalce.
Še spodbuda za diabetike in ostale kronične bolnike. Telesna dejavnost in gibanje sta nujno potrebna za imunost. Japonski strokovnjaki ugotavljajo, da dan, preživet vnaravi učinkovito krepi telesno odpornost in izboljšuje imunski odgovor organizma. Hkrati pa znižuje koncentracijo dveh stresnih hormonov adrenalina in kortizola kar za sedem dni.

#DIABETES #Motivacija #Novice