Odgovarja diabetolog Damjan Justinek, dr.med.

 
 
 

 
 
 

 
 
 

Priporoči stran prijatelju

 
 
 

POVIŠAN SLADKOR V NOSEČNOSTI

23.09.2023

Avtor vprašanja: Maja P

V prvi nosečnosti sem imela diagnosticiran nosečniški diabetes, težave so bile samo z jutranjim povišanim sladkorjem/ na tešče. Diabetes je bil diagnosticiran že na samem začetku, vendar se je skozi celotno nosečnost tudi uredil in nisem imela nobenih težav, prav tako je bil dojenček rojen pravočasno, nič prevelik in pretežak ter z normalno ravnjo sladkorja v krvi. Sedaj sem noseča vdrugo in malo spremljam sladkor v krvi še posebej na tešče. Kot prvič, je trenutno le ta malo povišan in bi se rada izognila dodatnim pregledom, saj ne bi izvedela nič novega in diabetologinja, ki je obravnavala moj primer ni bila pozorna na stvari, kot so moje hujšanje v prvi nosečnosti (shujšala sem 10 kilogramov in imela zato povišane ketone), prav tako ni razložila, zakaj so se ketoni pojavili, samo še večkrat sem morala priti na obisk, čeprav je bil povprečni mesečni sladkor konkretno pod zgornjo mejo. Prosim za nasvet, kako uravnati jutranji sladkor. Hvala za odgovor.

ODGOVOR DIABETOLOGA

Navadno sta v nosečnosti dva vzroka za povišan sladkor na tešče: najpogostejši je ta, da je sladkorna bolezen že prisotna pri nekom v družini (ali vsaj prekomerna teža) in tako podedujemo nekatere značilnosti, med drugim tvorbo glukoze v jetrih preko noči. Normalno naša jetra naredijo za en košček kruha (12 gr) glukoze na uro, a v nekaterih družinah je ta tvorba višja. Drugi razlog je, če večerjamo nekaj, kar nam poviša sladkor, najpogosteje sta to sadje ali kruh. Zelenjava (solate in kuhana zelenjava) ali beljakovine zelo redko povišajo sladkor.
Naravna pot znižanja je le aktivnost: Svetujem večerja do 19. ure in potem še kakšna aktivnost, morda večerni sprehod za kakšno urico ali kolesarjenje na sobnem kolesu pred TV približno pol ure. Samo če so ti porasti visoki, predlagamo v nosečnosti nočni inzulin (4 do 6 enot zvečer) in kontrolo s senzorjem.
Hujšanje v nosečnosti ni smiselno. Namesto škrobnih živil zaužijete raje več maščob in beljakovin: hruško narežete v jogurt, jabolko naribate in dodate skuto in kislo smetano, v paradižnikovo solato dodate jajce in mozzarelo sir, na rižoto naribate sir, na testenine dodate popražen pršut, v juho žlico kisle smetane itd. Kolikor to ne pomaga, posebno če so prisotni tudi ketoni, jemo tudi škrobna živila, a razdeljena v več manjših obrokov dnevno, zadnji obrok je še pred spanjem (tudi če je le kocka Zdenka sira.
Navadno se sladkorna bolezen niti ne pojavi v drugi nosečnosti, bolj spet v tretji, a previdnost ni (nikoli) odveč.

 
 
 

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.