Odgovarja diabetolog Damjan Justinek, dr.med.

 
 
 

 
 
 

 
 
 

Priporoči stran prijatelju

 
 
 

NOSEČNOST IN NIHANJE KRVNEGA SLADKORJA

14.03.2022

Avtor vprašanja: melanija

Pozdravljeni, sem v 27. tednu nosečnosti in imam nosečniško sladkorno bolezen. V 12. tednu sem imela na tešče krvni sladkor 5.3 mmol/L, od takrat sem se strogo držala diete in so meritve bile vedno v mejah normale.
Problem nastane v zadnjih parih tednih. Ponovno me je začela mučiti slabost, zraven tega pa imam apetit samo do sladkih stvari. Glede na to, da si sladkor zdaj merim že kar nekaj časa, sem približno ugotovila, koliko česa lahko pojem, da je sladkor še vedno ok. Se pa zgodi, da se vmes pregrešim in pojem kakšno sladico, takrat imam sladkor približno 7 do 7.5 mmol/L.
Zanima me, kakšen je vpliv na otroka, če je sladkor večino časa normalen, izstopa pa vmes kakšna vrednost?

Hvala za odgovor in lp.
Melanija

ODGOVOR DIABETOLOGA

Na vaše vprašanje o sladkorju v času nosečnosti bi lahko odgovorili na pozitiven ali na negativen način. Glede porastov sladkorja med nosečnostjo se teh skokov načeloma bojimo. V Sloveniji nimamo veliko zapletov pri nosečnicah ob porodih, smo med najboljšimi na svetu, a vseeno je (menda) 3 do 4 % možnosti za kakšen zaplet, da gre nekaj narobe. Če bi krvni sladkor pogosto skakal nad 7 mmol, se to tveganje podvoji, če bi skakal nad 9 mmol, celo potroji. Nikjer sicer ne piše, kaj pomeni "pogosto", a mišljeno je večkrat na dan ali vsaj večkrat na teden. Teh skokov se bolj bojimo na koncu nosečnosti, ker lahko vplivajo na prezgodnji porod in na (ne)zrelost otroka.

Pozitiven odgovor pa bi bil, da zaradi skrbi za otroka ne smemo "žrtvovati" mamice. V tem času (7 do 8 mesec nosečnosti pri vas) otrok predvsem raste, vsi organi so že formirani, in če bi sladkor skakal, bi lahko otrok bil nekoliko večji in bi tudi v starosti bil bolj podvržen možnosti, da dobi sladkorno bolezen tipa 2. Če to primerjamo s težavami bodoče mamice, je vprašanje, ali se je treba nujno 100% držati predpisanih meja, ali pa je dovolj 99% in se res 1% tveganja prenese na otročka, mamici pa omogoči sproščeno nosečnost.

Resnica je kot vedno verjetno nekje vmes.

 
 
 

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.