Odgovarja diabetolog Damjan Justinek, dr.med.

 
 
 

 
 
 

 
 
 

Priporoči stran prijatelju

 
 
 

Nosečnost in inzulin

01.03.2022

Avtor vprašanja: Maruša M.

Pozdravljeni!
V 8 tednu nosečnosti so mi ugotovili nosečniško sladkorno bolezen glede na vrednost sladkorja 5,2 mmol/l na tešče. Pri obisku diabetologa sem prejela vsa navodila in si merila sladkor takoj zjutraj, ko sem se zbudila itd. Po tednu meritev je diabetologinja ugotovila, da imam povišan krvni sladkor samo na tešče. Dogovorili sva se, da si merim pred zajtrkom ne glede na uro in zvečer ne jem poobedka. Od takrat si merim ob 10. uri zjutraj, predno pojem prvi obrok. Ker je ob tej uri vedno pod 5,3 milimola sva se z diabetologinjo odločili, da počakava z nočnim inzulinom. Čez dan sladkor uro in pol po obroku ne doseže višjih vrednosti od 5,8 milimola. Ketoni v urinu so zjutraj na tešče +/-, pred večerjo 0. Ugotovila sem, da če si sladkor merim pred 10. uro dopoldne, bo vedno povišan (vrednosti dosežejo tudi do 5,7). Diete se držim, pazim, koliko česa pojem, vendar jem in pijem vse. Imam pa še vedno nosečniške slabosti in občasno bruham. Moj prvi obrok je ob 10 h in zadnji ob 19 h. Ker imam malo povišano težo, me to niti ne skrbi, je pa ginekologinja predlagala, da se z diabetologom posvetujem glede nočnega inzulina, saj sem v dobrih 2 mesecih izgubila 8 kg (bruhanje + dieta). Priznam, da gibam se ne nekaj pretirano, saj večino dneva presedim ali v avtu ali v pisarni. Pregled pri diabetologu imam čez 2 tedna, zato se obračam na vas glede inzulina.
Hvala za odgovor.

 

ODGOVOR DIABETOLOGA


Kljub dobremu opisu težav vam najbolj pravilen odgovor težko posredujem. Od diabetologa do diabetologa se bo mnenje razlikovalo in boste na koncu morali svoje mnenje oblikovati sami. Prva možnost je, da se držite protokola kot svetuje večina mojih kolegov, posebno mlajših. To pomeni, če ni sladkor na tešče povsem normalen, dodajate inzulin v zelo nizkem odmerku, ki vam ali otroku ne more škodovati, naredi pa delo. A sladkor na tešče bo v redu, vsi boste pomirjeni, ne bo pa to rešilo vašega hujšanja.
Druga možnost je, da prilagodite dietno prehrano. Razlogov je veliko. Prvi je ta, da če imate sladkornega bolnika v družini, posebno če ni suh, ste podedovali slabši odgovor na hormon inzulin in je pričakovano, da bo sladkor na tešče višji, da pa bo padel takoj, ko boste čez dan vsaj malo fizično aktivni. Drugi razlog pa je ta, da je treba upoštevati glikirani hemoglobin, HbA1c. Ta je za nosečnico še dopustnih 5,5 %, idealen pa 5,1 %. Če je nižji od 4,8 %, je tveganje za okvare izjemno nizko in mogoče ni smiselno zapletati nosečnosti z dodatnimi skrbmi, ki jih prinese uporaba inzulina. Tretji razlog je hujšanje: če želite imeti močnejše obroke, poskusite dodati več beljakovin ali maščob (ne pa škroba). Na solato dodajte jajce in kapljo olja več, na rižoto naribajte sir, na makarone dodajte popražen pršut, jabolko ali pomarančo narežite v jogurt ali kislo smetano itd. Tako ne zmanjšate niti količine hrane, niti kalorične vrednosti, le škrob omejite na 30 % obroka ( 1/3 krožnika krompir, 1/3 fižolova priloga, 1/3 mesni del). Če imate škrobne jedi radi, pa je lažje uporabiti inzulin, a v tem primeru kratko delujoči (NovoRapid) in ga dajati pred vsakim obrokom 4 do 6 E glede na predvideno pripravljeno hrano.
Če ste "mesojede" vrste, vam bo všeč druga možnost - če pa imate radi kruh, testenine in sladkarije, pa je lažje, če se pol leta potrudite z inzulinom (preko noči ali ob vsakem obroku ali oboje). Tako ne bo odrekanj in stresnih situacij. Najbolj se boste morali čuvati prvih pet mesecev, ko se otroček razvija in zadnji mesec ali dva (ker previsok sladkor lahko sproži predčasen porod in nezrelost otroka). Ginekolog pa bo nadzoroval rast otročka, da bo čim bolj zdrav in sposoben vstopil v novo, včasih kar naporno življenje.
Saj veste, da se mora bodoča mamica izogibati stresnim situacijam, naj posluša mirno glasbo, ne gleda poročil in sploh ne politike in gre mogoče na koncu na akupunkturo za mehčanje mišic medeničnega dna. Srečno.

 
 
 

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.