Odgovarja diabetolog Damjan Justinek, dr.med.

 
 
 

 
 
 

 
 
 

Priporoči stran prijatelju

 
 
 

NEZNOSNE BOLEČINE V NOGAH

21.01.2022

Avtor vprašanja: Nikolaj D.

Star sem 70 let. Sladkorni bolnik sem od leta 1994 z diagnozo diabetes tipa 2, kasnejši sum na diabetes tipa 1 je bil negativen. Sprva sem bil na dieti, kasneje na tabletah, od leta 2003 pa na inzulinu- 4x dnevno.

Večjih težav do leta 2016 nisem imel. Junija 2016 sem nerodno sestopil s kolesa. Zabolelo me je. Bolele so me noge. Sum na išijas, zdravila proti bolečinam. Ker ni bilo bolje, sem bil napoten na slikanje hrbtenice, kjer je bila ugotovljena okvara. Po MR so ugotovili zožanje spiralnega kanala, maja 2018 operacija hrbtenice. Po operaciji nič bolje, niti po rehabilitaciji v toplicah. Še vedno boleče noge. Nato sem bil napoten ponovno na MR, kjer so ugotovili, da je hrbtenica OK.
Po mnogih pregledih pri specialistih mi je nevrolog leta 2018 ugotovil začetek diabetične polinevropatije.
Predpisana so mi bila mnoga zdravila, od Cymbalta do Palestre, Neurotin.
Bil sem tudi v protibolečinski ambulanti (infuzijo 5x po 3 ure), poskusil sem tudi s TENS-om
Neznosne bolečine v nogah cele dneve trajajo že 4 leta, pomaga nič.
Sladkor je včasih nizek, včasih visok. Večkrat imam tudi hipe, ne vedno ob istem času. Eno leto in pol imam senzor za merjenje sladkorja FreeStyle libre.
Zaradi neznosnih bolečin v nogah sem povsem fizično in psihično izčrpan. Vsak dan skušam hoditi (saj 500 do 1000m), kolikor morem. Prosim za odgovor, kaj mi lahko še pomaga in olajša bolečine. Ne splošen odgovor, da imam urejen krvni sladkor, gibanje, dieta, primerna teža. Ali obstaja na tem svetu kakršna druga možnost pomoči. Ali je še možnost pomoči.

ODGOVOR DIBETOLOGA

Rešitev okvare hrbtenice je seveda v rokah kirurga - potreben je posvet z nevrokirurgom glede možnosti ponovne operacije hrbtenice ali glede napotitve k nevrologu za možnost elektrostimulacije (to je drugačna stimulacija kot TENS, včasih jo je vodil dr. Pražnikar v Ljubljani, a verjetno bi morali na URI Soča ali v ambulanto za kronično bolečino). Če taki ukrepi odpovedo, je seveda edina možnost dovolj močna protibolečinska terapija (pomeni morfinski preparati, kot je Sevredol ali Fentanyl obliži, na primer).
Glede same sladkorne bolezni se stanje ne bo spremenilo, seveda je dobro imeti urejen sladkor v mejah pričakovanega, a ob bolečinah bo vedno nihal.
Od drugih možnosti bi morda pomagala terapija s Thiogamma (injekcijami, ne tabletami), če bi imeli možnost sprejema v dnevni hospital (10x infuzija) ali tudi elektrostimulacija, ki je močnejša od TENS-a, na primer z aparatom firme Semos Celje HiTop (informacije na spletni strani).
Ničesar zelo obetavnega ni možno svetovati, navadno lahko le blažimo težave, ne moremo jih odpraviti.
Lep pozdrav iz Topolšice!

 
 
 

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.