Odgovarja diabetolog Damjan Justinek, dr.med.

 
 
 

 
 
 

 
 
 

Priporoči stran prijatelju

 
 
 

GIBANJE IN SLADKOR

22.11.2021

Avtor vprašanja: Nastja V

Spoštovani, v 25. tednu nosečnosti so mi po OGTT testu diagnosticirali nosečniški diabetes.Ker prejemam nasprotujoče si nasvete, vas naprošam za vaše mnenje glede gibanja; sprehod ali lažja telovadba cca 30 minut po obroku?

Namreč, zgodilo se mi je, da sem pojedla polnozrnato tortiljo s piščancem in zelenjavo in sem namerila 90 minut po obroku 7,4 mmol/l krvnega sladkorja. Naslednjič pa, ko sem pojedla enako tortiljo in šla na sprehod za 30 minut, sem izmerila 5,5 mmol/l.
V diabetološki ambulanti so mi svetovali, naj tega raje ne počnem in, če mi določena hrana dviguje KS se ji naj raje odpovem kot pa da kompenziram z gibanjem.

 

DIABETOLOG SVETUJE

Strinjam se z vami, gibanje je pomembno in je zdravo in je tudi normalen ukrep za zniževanje krvnega sladkorja. Mehanizem je tak, da kanali (receptorji) za prenos sladkorja niso vedno odprti in tudi ne vsi. Hormon inzulin deluje tako, da se nekateri kanali "aktivirajo" in posledično se krvni sladkor zniža. Podobno telesna aktivnost zaradi sproščanja nekaterih encimov v mišicah sproži prehod krvnega sladkorja v celico, ko ga ta (zaradi aktivnosti) potrebuje. Normalno je delujočih le 40 odstotkov teh receptorskih kanalov, z aktivnostjo jih aktiviramo še polovico več, skupno torej 60 odstotkov. Logično je, da bo tako krvni sladkor bolje urejen, tudi če naredimo kakšen prehranski prekršek,
Osebno nisem za omejevanje v prehrani - veliko bolj normalno je, da se ljudje zdravo prehranjujemo, telo pa si med aktivnostjo samo izbere potrebne snovi in stanje stabilizira. Ob rednih dnevih aktivnosti lahko jemo marsikaj, saj bomo krvni sladkor tako porabili. Problem so (ne nujno!) deževni dnevi, ko lahko priporočim le segedin golaž z manj krompirja.
Stranski učinek gibanja bo tudi ta, da bo bodoča mamica bolje razpoložena, manj pod stresom in kondicijsko dobro pripravljena. Če uporabljate števec korakov, pa je optimalno 10 000 korakov dnevno in ne manj kot 3000.

 
 
 

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.