Odgovarja diabetolog Damjan Justinek, dr.med.

 
 
 

 
 
 

 
 
 

Priporoči stran prijatelju

 
 
 

Glukoza v nosečnosti

10.11.2021

Avtor vprašanja: Bojana K

Pozdravljeni,

na pregledu krvi v 13. tednu nosečnosti sem imela povišan krvni sladkor (5,5 mmol/l). Imela sem grozne slabosti in bruhanja, zaradi česar sem bila tudi v bolnišnici na infuziji (2x). Tako, da tudi jesti in piti nisem mogla vsega oz. skoraj ničesar. Potrdili so mi nosečniško sladkorno in sem bila napotena k diabetologu. Zdaj moram meriti sladkor 4 krat na dan. Zjutraj na tešče še nikoli, odkar si merim, nisem imela nad 5 milimolov, temveč: 4,5; 4,6; 4,3; 4,8 itd.
Ker imam včasih po kakšnem obroku več kot 6,6 mmol/l, so mi rekli, da bom dobila zdaj inzulin. Ali je to sladkorna bolezen? Če bi šla zdaj v laboratorij, na tešče bi imela vedno normalno vrednost in ne bi potrdili sladkorne.

Hvala za odgovor.
Lep večer, Bojana

ODGOVOR DIABETOLOGA

Kriteriji za vrednosti krvnega sladkorja se za noseče mamice stalno zaostrujejo, a kljub temu vam ni treba posebno skrbeti. Vrednosti sladkorja - tudi v nosečnosti - naj bi bile do 6,5 mmol/l 1,5 ure po jedi, in če je večji porast, moramo jed, ki je sladkor dvignila, narediti drugače, z manj škrobnih živil. Ali pa je potrebno dodati kaj v terapijo, lahko tudi inzulin.
Za inzulinsko terapijo se odločimo prej, če je povišan krvni sladkor prisoten pri nekom v družini, če je glikirani hemoglobin HbA1c prek 5,5 %, če stalno beležimo visoke sladkorje po jedi, ali če ginekolog sumi, da bi otrok lahko rasel prehitro. A navadno je dovolj, da nekoliko spremenimo prehrano in se vse normalizira. Spremenimo v tej smeri, da dodajamo več zelenjavnih jedi: na primer v pire krompir dodamo ali fižol in je porast manjši, porcija pa manj kalorična in z manj škrobnimi živili. Za inzulin bi se v naši ambulanti odločili, če bi nekdo imel eno jed zelo rad: na primer, da mu vedno poraste sladkor po češpljevih cmokih. V tem primeru sta dve možnosti: bodoča mamica ne bo več jedla teh cmokov do poroda, ali pa si za tako jed injicira do 4 enote inzulina na cmok. Ene izberejo prvo možnost, druge (če imajo to rade) pa si raje dodajo inzulin in "normalno" jedo.
Predlagam, da z meritvami spremljate posamezne jedi in se jih, če vidite porast, izogibate oziroma jih vsaj pripravite na drug način, z več prilogami in zelenjavo.

 

 
 
 

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.