Odgovarja diabetolog Damjan Justinek, dr.med.

 
 
 

 
 
 

 
 
 

Priporoči stran prijatelju

 
 
 

Paradontoza in diabetes

18.04.2012

Avtor vprašanja: Vladka

Imam paradontozo že nekaj let. Pravijo, da je običajno povezana s sistemskimi boleznimi, med katerimi je tudi sladkorna bolezen. Moja mati ima sladkorno bolezen že vrsto let. Jaz do sedaj simptomov nisem opazila, saj sem tudi pazila na prehrano in se izogibala predvsem živilom z visokim glikemičnim indeksom, kot je bel kruh, itd. Zadnje čase sem spet posegla po belem kruhu in opažam da se ponoči bolj potim, kar je redko pri meni, da sem bolj žejna, zato sem stalno na WC, poslabšal se mi je vid, čutim rahle mravljince v mezincu na roki,...... Pred nekaj meseci mi je zdravnica pregledala kri in sem imela slabo kri zaradi premalo železa v krvi, kajti ne jem rada rdečega mesa. Ali je možno, da gre za sladkorno bolezen, glede na opisane težave? Ali si lahko pomagam s hrano, ali moram k zdravniku, da mi ponovno pregleda kri in določi diagnozo?

 

Odgovor strokovnjaka

Poskušal bom podati kratek odgovor glede na vrsto vprašanj. Obolenje dlesni in tudi paradontoza ni neposredno povezana s sladkorno boleznijo. Obolenja dlesni so pri sladkornih bolnikih res pogostejša in so manj odporni, a to ne pomeni, da bi sladkorna bolezen direktno povzročala paradontozo. Bolezen dlesni je ena izmed posledic neurejenega vodenja sladkorne bolezni, ki nastane zaradi okvare zelo drobnih žil (mikroangiopatija), podobno kot poteka okvara v očeh ali ledvicah. Seveda dobro urejen diabetes teh težav ne bi smel povzročati. Zlata pravila od nekdaj so zato za sladkorne bolnike predvidevala, da bolnik 2x letno obišče zobozdravnika, da na pol leta 2x zamenja krtačko, ki naj bo primerno mehka, da ne poškoduje dlesni in da si 2x na dan umije zobe, da se ohranja primerna čistost.

Težave po belem kruhu so lahko, ali tudi ne posledica diabetesa: če recimo uživate katerikoli kruh z veliko zelenjavnih prilog, se skupni glikemični indeks zmanjša in ne bi smel delati težav. Te nastanejo šele, če nekdo je samo kruh ali na primer kruh in mleko ali jogurt. Potem KS res takoj naraste in že v nekaj urah spet pade, kar povzroči neprijetno počutje. Potenje ponoči pa je bolj značilno za težave s krvnim pritiskom /posebno spodnjim) in s povečano telesno težo. Tudi sama slabokrvnost ne povzroči teh težav.

Glede prehrane: uživajte več manjših  obrokov hrane in predvsem raznovrstno prehrano. Tako boste ohranili tudi telesno težo. Za sladkorno bolezen pa je potrebno, da si pri domačem zdravniku izmerite KS in da bo le ta med 5 in 10 mmol /lit. Končno sladkorna dieta zahteva kar veliko žrtev in če ni nujno, raje prestavimo te omejitve na poznejši čas in pozno starost.

 
 
 

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.