Odgovarja diabetolog Damjan Justinek, dr.med.

 
 
 

 
 
 

 
 
 

Priporoči stran prijatelju

 
 
 

GESTACIJSKI DIABETES IN SLABOSTI

14.01.2021

Avtor vprašanja: Nina P

Od samega začetka nosečnosti imam diagnosticiran gestacijski diabetes. Predpisano imam dieto. Vrednost je bila takrat na tešče 5,4 mmol/l, sedaj pa je vsakič okoli 4,7 ali manj. Zanima pa me naslednje. Ali je možno, da mi je zaradi gestacijskega diabetesa slabo, kadar zaužijem preveč ogljikovih hidratov in imam občutek težkega dihanja? Kaj sladkega sploh ne morem pojesti, niti koščka čokolade, ker se slabo počutim. Pred nosečnostjo sem pojedla veliko sladkarij in nikoli se nisem zaradi tega slabo počutila, sedaj pa moram zelo pazit, koliko količinsko pojem, tudi kruha ne smem preveč.
Naj omenim, da sem bila vedno vitke postave, ITM (indeks telesne mase) je tudi zdaj okoli 17,5. Stara pa sem 35 let. Grozno mi je, ker se moram praktično vsemu odpovedati in jesti ene in iste stvari vsak dan. Najbolj me je strah tega, da mi bo vse to ostalo za zmeraj tudi po porodu.???
Nikjer ne zasledim, da bi katera nosečnica imela takšne težave. Večina niti ne ve, da ima povišan sladkor. Zato bi vas prosila za odgovor, ker me to stanje spravlja v stres, saj moram non stop gledati deklaracije na izdelkih in iskati manj ogljikovih hidratov in sladkorja in izbira je zelo majhna. Če bi se držala diete, kot mi je naročeno (pol jabolka, pol banane, ena rezina kruha npr.) bi izgubljala kilograme. Pregrešim se samo v količini. Sem v 20. tednu in otrok ima ustrezno velikost. Hvala za odgovor.


ODGOVOR DIABETOLOGA

V enem vprašanju je več vprašanj in bom poskusil odgovoriti po vrsti. Nekatere bodoče mamice imajo več težav s slabostmi, nekatere manj. S te strani nič nič zaskrbljujoče, če bi vam bilo kdaj slabo, ker te slabosti niso nevarne in redko potrebujejo kakšno zdravljenje (npr. Torecan tablete), navadno jih rešujemo le z individualno dieto, odvisno kaj kateri ustreza. Nekaterim določena živila (čokolada) res ne odgovarjajo.
Če krvni sladkor niha, je to posledica škrobnih živil, vsa druga živila (maščobe in beljakovine) pa uživate normalno. To pomeni, da kaloričnega vnosa nikoli ne spreminjate in če zmanjšate en del, povečate drugega. Na primer: če želite ob paradižnikovi solati pojesti košček kruha manj, dodate v solato kuhano jajce ali mozarello. Če jeste sadje, ga narežete v jogurt (3,5% maščob) ali kislo smetano ali jabolka naribate v skuto in kislo smetano. Na rižoto ali makarone (če imate manjši obrok) lahko naribate sir ali popečete pršut, bo boste dobili potrebne kalorije. Podobno naredite za vsa živila. Škrobni del prilagodite, da ga bo od 30% (idealno) do maksimalno 50% kalorij obroka.
Sestava obroka: slabosti po jedi se občuti navadno le tedaj, če je ves obrok le eno živilo (npr. kruh ali sadje). Če pojeste kruh in kavo, bo sladkor zanihal. Če pojeste kruh in pečeno jajce, tega ne bo več, ker je sproščanje (zaradi beljakovin v jajcu) veliko bolj počasno. A če boste sestavili obrok le z 30% OH, težav ne bo več. Če naredite pire krompir s fižolom (da bo "matevž"), cvetačo, grahom, težav ne bi smelo biti.
Stroga dieta ne pomeni, da zaužita živila tudi porabimo. Torej, če gre gospodinja zvečer za dve uri likat, lahko poje jabolko, mandarino, jogurt itd. Če pa bo gledala TV, sme pojesti 2 paradižnika z mozarello, baziliko in olivnim oljem, si privošči orehe, arašide, pistacije - vse, samo škrobno živilo pusti pri miru. Če sedimo, kalorij ne uspemo porabiti. In tako bo sladkor čudežno normalen! Na splošno nosečnica nima neke posebne diete, uživa samo zdravo hrano, enkrat tedensko tudi ribe (ne morskih psov ali krapov, ker plavajo globoko in imajo več težkih kovin v mesu), uživa več manjših obrokov, dopoldan kakšno sadje, zvečer zelenjavo (tudi kuhano, ne le surovo). Nosečnica seveda ni bolnica, vse lahko dela normalno in uživa v bodočem materinstvu!

 
 
 

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.