Odgovarja diabetolog Damjan Justinek, dr.med.

 
 
 

 
 
 

 
 
 

Priporoči stran prijatelju

 
 
 

Normativi za jutranji krvni sladkor

10.11.2020

Avtor vprašanja: Mitja J.

Sem diabetik tipa 2. Zanimajo me, kako jasni so normativi za jutranji sladkor pri diabetiku? Mislim na prvo merjenje pred zajtrkom.

Hvala za odgovor.

 

ODGOVOR DIABETOLOGA
Diabetiki so ljudje, ki imajo za razliko od drugih ljudi eno skrb več. Paziti morajo na zdravo prehrano bolj kot ostali ljudje. Glede normativov pa ni nobenih razlik. Enako morajo po cesti voziti po omejitvah, enako se morajo pravilno obleči, da se ne prehladijo in je videz primeren - in enako kot drugi, morajo imeti normalen sladkor. Kajpak, če želijo enake pogoje za dolgo, srečno življenje brez diabetičnih zapletov do konca - kot drugi ljudje.
Tako je naš cilj za jutranji krvni sladkor od 5 do 7 mmol/l, pri čemer bolnikom 5 milimolov ne uspe vedno, ker jih pri vodenju stalno nekaj zmoti: da niso dovolj aktivni ali da ni bil obrok primeren itd. Tudi cilj 5 do 7 mmol/l je že zgornja meja normalnih sladkorjev. Lahko bi rekli, da je tudi od 3,5 do 7 mmol v redu. Enako ravnamo pri uvedbi terapije. Če nekomu ne uspe obdržati sladkorja pod 7 mmol/l z dieto, predlagam uvedbo terapije. Ta je v obliki tablet, inkretinskih ali inzulinskih injekcij - vse s ciljem, da se sladkor popolnoma normalizira vsaj prvih petnajst let.
S starostjo prilagajamo cilje bolj individualno, ker računamo, da v se preostalem času trajanja bolezni ne bodo razvile okvare ali zato, ker ima bolnik težave ob nižjih sladkorjih in zanj boljša minimalno povišana vrednost sladkorja, posebno na tešče. Ob tem je običajno jutranji sladkor odraz prisotnosti sladkorne bolezni v družini (lahko ga "podedujemo"), a v tem primeru navadno čez dan ne niha ali ne preveč. V takem primeru še posebno predlagamo kakšno aktivnost zvečer, na primer sprehod po večerji, da je nočni sladkor čim bolj uravnan.
Enako kot s sladkorjem je tudi z glikiranim hemoglobinom (HbA1c), kjer seveda tudi priporočamo normalen izvid: 6,5% ali manj. Tako, kot to pri ljudeh brez sladkorne bolezni.

 

 
 
 

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.