Odgovarja diabetolog Damjan Justinek, dr.med.

 
 
 

 
 
 

 
 
 

Priporoči stran prijatelju

 
 
 

Po inzulinu sladkor tudi 30

29.03.2012

Avtor vprašanja: Š. Huremović

Moja mama je stara 59 let. Nekaj let se je zdravila s tabletami za sladkorne bolnike. Ker se je krvi slador nikakor ni dal urediti, je zdravnik predlagal prehod na inzulin in sicer samo zvečer. Ob redni kontoli je ugotovil,da bolezen še vedno ni urejena in je priporočil popolni prehod na inzulin. Mama je začela uporabljati inzulin zjutraj in zvečer 15 3 2012 in od takrat ji sladkor ne pade pod 14. Včasih je tudi 30. Mislili smo, da je to navajanje telesa na inzulin, ampak menim,da naj bi se po 10 dneh uporabe vsaj malo stanje normaliziralo. Prosim za odgovor.

Odgovor strokovnjaka

Zdravljenje z inzulinom je vedno koristno, ne glede v kateri fazi ga začne uporabljati bolnik in v kateri obliki. Praviloma ga uvajamo postopoma, da dosežemo normalno stanje nekje v mesecu dni, sicer je za bolnika počutje slabše (če smo preveč agresivni). Ker ne vem točno, kateri inzulin sedaj uporabljate, moram odgovoriti bolj na splošno. V začetku pri uvedbi je dobro, da merite krvni sladkor 2x dnevno, pred zajtrkom in pred večerjo, da lahko sproti urejate vrednosti. Tudi je dobro, da bolnik v začetku pogosto menjava iglo (lahko vsakokrat), da se ne more zamašiti in da je učinek inzulina ustrezen. Praviloma je začetna doza 0,3 E na kg telesne teže bolnika na dan (npr. 70 kg – 20 E zjutraj), nato se prilagodi tako, da krvni sladkor stoji. Če je zjutraj 9, mora biti tudi zvečer pred večerjo 9, toliko časa prilagajamo (npr. 3 dni 20 E, 3 dni 24 E, 3 dni 26 E in tako dalje). Ko dosežemo stabilno stanje, uredimo dozo zvečer na enak način, tako da je krvni sladkor zjutraj nižji od 7,5 mmol lit. Začetna doza zvečer je ena tretjina jutranje. Tako dosežemo stabilno stanje v mesecu ali tudi dveh in če smo uspešni, tudi povprečni sladkor, merjen s HbA1c, pade 1% na mesec. Kadar so vrednosti krvnega sladkorja  tako visoke, kot ste navedli (do 30 mmol), je navadno vzrok tudi hrana. V času, kadar je KS višji od 10 mmol/lit, bolnik NE SME uživati škrobnih živil (kruh, krompir, sadje itd.), pač pa lahko uživa beljakovine (meso) in zelenjavo in počaka, da se KS vsaj malo zmanjša.

Če želi bolnik hitreje urediti krvni sladkor, lahko zjutraj in zvečer doda več inzulina, toliko, kolikor je KS nad 10: npr. ob KS 17 mmol/lit, bi že zjutraj dodal 7 E in ne bi apliciral 20 E, pač pa 20 + 7 E = 26 ali 28 E že zjutraj (odvisno, če namerava pojesti zajtrk, potem 28 E ali celo 30 E).

Če posredujete podatke o zdravljenju, lahko svetujem tudi točneje.

 
 
 

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.