Odgovarja diabetolog Damjan Justinek, dr.med.

 
 
 

 
 
 

 
 
 

Priporoči stran prijatelju

 
 
 

Nosečniški diabetes

26.03.2012

Avtor vprašanja: Damjana B.

Imam potrjeno nosečniško sladkorno bolezen, sem v 32 tednu nosečnosti. Do sedaj sem imela urejene sladkorje. Pred 3 dnevi se mi je sladkor dvignil na 5,1 mmol/l m na tešče in tako je vsaki dan, čez dan pa so sladkorji v mejah normale. Prosim vas za nasvet, kako naj si pomagam spraviti sladkor na tešče v mejo normale, ker zadnje tedne res ne bi rada prišla na inzulin. Zadnje obroke jem nekje do 7. ure zvečer, potem pa nič več. Ali je to narobe in zakaj se mi je kar čez noč povišal sladkor, ko pa sem ga imela prej vedno po 5,0?

 

Odgovor strokovnjaka

Iz navedenega tudi za bodočo mamico ni videti nič narobe – krvni sladkor na tešče je lahko 5,1 mmol / lit in je v redu. Za povsem točno obrazložitev imam od Vas premalo podatkov, tako da lahko napišem bolj na splošno. Velika svetovna študija pred nekaj leti je opredelila, kakšne vrednosti krvni sladkor naj bi bile v času nosečnosti normalne. A ravno zaradi te in podobnih študij smo diabetologi postavili strožja merila kot prej. Navadno takoj v času zanositve krvni sladkor celo pade, ker se zaradi aktivnega dogajanja v maternici poveča prekrvavitev v trebuhu, kar spodbudi tudi trebušno slinavko in s tem blago večje izločanje inzulina. Tedaj svetujemo nekoliko več (številčno) obrokov hrane, kaj drugega ni potrebno. Po 20. tednu pa lahko krvni sladkor začne naraščati zaradi drugačnega hormonskega ravnovesja, raste lahko veliko, 1% na dan, kar pomeni do konca nosečnosti tudi 2x večjo porabo hormonov kot prej. To je pomembno za mamice, ki si dajejo zdravila (inzulin), da sproti povečajo dozo inzulina do doseganja normalnega krvnega sladkorja.

Vrednosti: za otroka so najugodnejše nizke vrednosti po teh študijah, ker se otrok pravilno, s pravilno hitrostjo in pravilno kvalitetno razvija. Pomeni, da se organi formirajo, so ustrezno zmogljivi, ustrezno reagirajo na hormone itd., kar je pomembno potem v otrokovem življenju in ne (samo) v času nosečnosti. Če torej želimo izmeriti vrednosti krvnega sladkorja, je meritev / vrednost na tešče ali pred jedjo še najmanj pomembna, saj je takrat krvni sladkor praviloma normalen. Mnogo pomembneje je , da izmerimo krvni sladkor po jedi, 1 do 2 uri in da TAKRAT ni preko 6,5 mmol / lit, zaželjeno pa je pod 5,5 mmol / lit. Pri nekaterih mamicah, posebno če so močnejše postave, je to zelo hitro, že pri malih škrobnih obrokih hrane, zaradi česar res tudi hitro svetujemo inzulinsko zdravljenje. Če seveda mamica ni ljubitelj kruha, peciva, krompirja, muslijev in testenin, potem je urejanje lažje, saj mesni izdelki in sir ne bodo povzročili dviga krvnega sladkorja oz. le v manjši meri.

Meritev krvnega sladkorja pa ni edina nujna v nosečnosti: potrebno je poznati vrednost glikiranega hemoglobina (tudi ta mora biti pod 5,5%). Vedeti moramo tudi za napredovanje v rasti (prehitra rast bi tudi zahtevala hitrejšo uvedbo inzulina), prav pride tudi vrednost ketonov (produktov razgradnje maščob) v serumu, da ne bi mamice slučajno preveč stradali (tedaj tudi svetujemo inzulinsko terapijo). Od drugih hormonov priporočamo tudi meritve ščitničnih hormonov, na začetku in kontrolo v drugi polovici nosečnosti, da ne bi pomanjkanje teh hormonov pri mamici obremenilo otrokovo ščitnico.

 
 
 

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.