Odgovarja diabetolog Damjan Justinek, dr.med.

 
 
 

 
 
 

 
 
 

Priporoči stran prijatelju

 
 
 

Izmerila sem si 8,6 krvnega sladkorja

17.01.2019

Avtor vprašanja: Anika B. iz Radomelj

Na vas se obračam z vprašanjem glede diagnoze diabetesa. Sem stara 63 let in pri višini 168 cm tehtam 76 kilogramov. Ker imam to možnost, si večkrat izmerim krvni sladkor, čeprav nisem (vsaj do sedaj) diabetik. Ponavadi je vse v redu, čeprav so bile že tudi vrednosti čez 7 mmol/l. Tokrat pa sem si pri dveh meritvah po praznikih, ko sem res malo več jedla, zlasti imam rada sladkarije in vse, kar je iz moke, izmerila prvič 8,8 in drugič, naslednji dan, 8,6 milimolov. Začela sem izpuščati iz prehrane izdelke moke in krompir in po nekaj dnevih je meritev ob istem času dopoldne pokazala 7 milimolov. Vseeno nisem mirna, saj se bojim, da bi morda pri laboratorijski meritvi pokazalo, da sem že diabetik. Torej, imam dva vprašanji: ali mi svetujete, da grem preverit še sladkor v laboratorij na obremenilni test z glukozo in kakšno naj bo moje ukrepanje v vsakem primeru ? Ali si naj večkrat merim krvni sladkor? Bi bilo dobro zelo omejiti škrob itd?

Vašo rubriko sem zasledila na spletni strani in moram pohvaliti možnost, da lahko kdorkoli dobi pri vas kadarkoli brezplačen nasvet. Še veliko uspeha vam želim.

 

ODGOVOR DIABETOLOGA 

Mejni sladkorji so problem, ker jih pogosto spregledamo. Istočasno lahko rečemo, da niso nevarni, če ostanejo mejni in ravno zato so pogosto nevarni. Vzrok za povišane vrednosti v takem primeru so ali družinska obremenjenost, ali nekoliko višja teža, ali pomanjkanje gibanja in sedeče delo ali vse od naštetega. Sama hrana res sproži višji sladkor, ni pa vzrok okvare. Tudi protiukrepov je več. Če bi želeli imeti diagnozo in tako potrditev, da so spremembe že dovolj velike za opredelitev stanja kot sladkorna bolezen, bi morali res iti na OGTT. Če pa želite ukrepati le preventivno, pa poskusite najprej z več gibanja, za kar je idealen sprehod 6,5 km trikrat tedensko. Če to ne pomaga, bo potrebno tudi omejiti vnos škrobnih živil. A tudi pri tem mislim, glede na vaše delo, oz. aktivnost. Če gospodinja zvečer lika, lahko poje sadje in jogurt, če pa bo sedla pred televizijo, lahko poje paradižnik ali drugo zelenjavo, mogoče kakšno jajce, sir, lupi arašide, orehe in podobno, ne more pa si brez aktivnosti privoščiti nekaj, kar bo dvignilo sladkor, ker ga ne bo porabila. Tako je zelo pomembno, da imamo nekakšen dnevni plan: če bomo šli na vrt, naj bodo za kosilo štruklji, če pa dežuje, je boljša izbira segedin golaž, ker vsebuje manj ogljikovih hidratov. Tak način je dosti lažji in povzroča manj skrbi. Seveda pa je najboljše, če si večkrat izmerite sladkor uro do dve uri po jedi in boste hitro sami videli, kaj si v mirovanju še lahko privoščite brez strahu pred povišanim sladkorjem. Stanje je podobno kot želja po hujšanju: ni problem, kaj in koliko pojesti, pač pa, kako to čim bolj uspešno porabiti z aktivnostjo.

 

 
 
 

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.