Odgovarja diabetolog Damjan Justinek, dr.med.

 
 
 

 
 
 

 
 
 

Priporoči stran prijatelju

 
 
 

Ali se škrobna zelenjava šteje med ogljiko-hidratna živila?

29.01.2017

Avtor vprašanja: Mojca

Imam še eno vprašanje v zvezi s prehrano. Na zadnjem pregledu ob 15.00. sem imela trenutni sladkor čez 9, pa sem za kosilo pojedla samo zelenjavno juho- na olju prepražena čebula, en krompir, koleraba, zelena in korenje. Ali je škrobno zelenjavo- zeleno gomolj, rumeno in nadzemno kolerabo, kuhano korenje, čebulo ter rdečo peso v obroku treba šteti za OH ali zelenjavo? Kaj pa korenčkov in pesin sok, ki ga prodajajo z medom? Ali je zdravo kislo zelje? Mojca

ODGOVOR - PREHRANA IN ZELENJAVA:

Eno vprašanje o prehrani bi terjalo kar veliko odgovorov za pojasnila: v juhi se najbolj pogosto skriva krompir (ki ima škrobno vrednost za 2 kosa kruha), ki se tudi izredno hitro sprošča v kri in že v 15 minutah vidno poviša sladkor. Od drugih živil je bolj pomembna priprava, nič ne sme biti razkuhano. A vseeno korenje včasih prispeva nekaj k zvišanju sladkorja v krvi, včasih tudi pesa. Problem je priprava, saj nekateri tako peso kot kumarice ali papriko sladkajo ob vlaganju (ali s sladkorjem ali medom), ki je potem tudi krivec za dvig. Najlažje je, kadar vse pripravljate sami, ker točno poznate sestavine in pripravo.

Na splošno zelenjave ni potrebno šteti v škrobna živila, ker porabijo od 3x do 6x manj inzulina ob razgradnji (kot na primer kruh ali krompir). Samo bolniki na inzulinskih črpalkah, ki lahko dozirajo inzulin po desetinko enote, upoštevajo od 0,3 do 0,6 E inzulina na obrok z zelenjavo - s tabletami take prilagoditve ne moremo doseči. Priporočam čim bolj mešane jedi, raznolike, z veliko zelenjave (zelje je tudi odlično), s čimer prejmemo tudi vse vitamine in minerale. Ni potrebno uživati le juhe - brez skrbi si privoščimo obe solati, zeleno in fižolovo. Brze skrbi dodamo priloge, kot je ohrovt, korenček, brokoli in še kaj, in jih nekoliko zabelimo za boljši okus. Brez skrbi tudi dodamo kašen svež popečen sir, kakšno skuto, zmešano z paprikami, čebulo, čemažem itd. Diabetiku ni potrebno jesti slabo, tudi če skrbi za dieto ! Če pa res pojemo nekaj "predobrega", pa to čimprej potrošimo z več aktivnosti, vsaj s kakšnim sprehodom.

Damjan

 
 
 

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.