Odgovarja diabetolog Damjan Justinek, dr.med.

 
 
 

 
 
 

 
 
 

Priporoči stran prijatelju

 
 
 

Katera meritev sladkorja je točna?

02.11.2016

Avtor vprašanja: Teja

Prosila bi za nasvet. Sem v 22. tednu nosečnosti, na prvem pregledu krvne slike sem imela mejno vrednost 5,1 in tako sem enostavno smatrana za nosečniški diabetes. Od prvega pregleda pa do danes sem bila še dvakrat v diabetični ambulanti, kjer so mi izmerili glukozo na prazen želodec 4,2, 4,3. Za domov sem dobila merilni aparat, ki ga resnično vestno uporabljam (mogoče celo pretiravam) saj me dejansko zanima vsak vnos hrane oziroma rezultat po 90 min. Glede na to, da se prehranske diete striktno držim, me je ta teden presenečal rezultat jutranjih merjenj sladkorja - na prazen želodec, ki je bil 5,1, 5,1 in danes kar 5,7. Ta rezultat me je totalno vrgel iz tira in sem še v isti sekundi še enkrat odmerila z novim vbodom in novim lističem, ko je bil rezultat 4,1 in še enkrat sem ponovila z rezultatom 4,6. Cel kup sekiranja ipd. in sedaj tak rezultat, da na koncu ne zaupam več tem merjenjem. Klicala sem v diabetično ambulanto, kjer so mi razložili da so tudi lističi del tehnike in da seveda včasih kateri "zataji" ter naj si zabeležim kar najnižjo vrednost. Kako naj dejansko vem katera meritev je sedaj prava vsi rezultati me sedaj spravljajo v dvom. Zanima me vaše mnenje saj mi res ni vseeno glede na to da se dejansko pazim in sem aktivna. Že v naprej se prijazno zahvaljujem za vaš čas in odgovor.

Odgovor diabetologa:

v vprašanju sta dva vprašanja. Prvi je sladkor na tešče, ki je odvisen vsaj od dveh situacij. Prva je, da zvečer zaužijemo nekaj škrobnega, na primer sadje ali kruh, kar skoraj vedno nekoliko dvigne sladkor na tešče. Poviša ga tudi sir in še kaj drugega, a to je manj običajno. Če želimo meriti sladkor res na tešče, zadnjih 12 ur takih stvari ne smemo jesti. Drug razlog je produkcija sladkorja v jetrih: če imamo povišan sladkor v družini ali če je v družini povečana teža, je zelo verjetno, da imamo tudi sami nekoliko drugače nastavljene naše mehanizme in da nam bodo hitro dvignili sladkor. Tu pomaga predvsem aktivnost, na primer ena ura sprehoda zvečer že po večerji.
Drugi odgovor pa so glukometri: nobeden glukometer ni 100% v tem, da bi vedno izmeril enako iz krvi. So 100% točni, če merimo sladkor v raztopini, ki je stabilna, kar pa seveda kri ni. Zato lahko pričakujemo, da so možna odstopanja v obsegu 1,5 mmol /liter, kar je še normalno. Gre za to, da moramo izbrati vedno enako gosto kapljico krvi, imeti enako tople prste (in odpret žile), stisniti z enako močjo (da ne zdrobimo rdečih krvničk) in biti enako aktivni (ker aktivnost poveča kislost krvi in s tem navidezno poviša sladkor). Zato je pomembno le to, da VEDNO merimo NA ENAK NAČIN: vedno s toplimi rokami, vedno vsaj pol ure po aktivnosti, vedno enako stisnemo prst, nikoli ne stiskamo 2x zapored - skratka, vedno ustvarimo enake pogoje za meritev. Če pa že imamo več meritev različnih, vedno za terapijo izberemo najnižjo, ker je tako najvarneje. Res pa je, da v bolnišnici Celje praviloma bolj priporočamo nosečnicam merilce firm Bayer in Roche, ker jih uporabljamo tudi sami in so meritve bolj primerljive. Z drugimi smo imeli nekoliko slabše izkušnje. Največjo točnost da "rutina", ki skoraj profesionalizira naše merjenje.

 
 
 

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.