Odgovarja diabetolog Damjan Justinek, dr.med.

 
 
 

 
 
 

 
 
 

Priporoči stran prijatelju

 
 
 

Ali imam res prediabetes?

14.12.2015

Avtor vprašanja: Katja

Spoštovani,
v prilogi časopisa sem prebrala, da je vrednost krvnega sladkorja kadarkoli v dnevu med 6 in 7 znak prediabetesa. Stara sem 39 let in imela sem dvakrat nosečniško sladkorno bolezen (tri nosečnosti). Med drugo nosečnstjo sem jemala inzulin štirikrat na dan, vsaj dvakrat na teden zviševala število enot inzulina in tudi prezgodaj rodila. Dete je ob porodu imelo normalno težo (2400 g pri gestacijski starosti 35 tednov). Pri tretji nosečnosti inzulin ni bil potreben, imela sem samo dieto z občasnimi prekrški, dete je ob porodu imelo normalno težo (3000 g ob roku poroda). Moj BMI je 18,3, v ožji družini nimamo sladkorne bolezni. Občasno si merim sladkor v krvi in imam vrednosti tudi med 6 in 7 (poleg hude utrujenosti in žeje). Prosim, povejte mi kaj o prediabetesu, saj ni veliko zapisanega o tem, in ali moram obiskat svojega zdravnika za kako bolj podrobno obravnavo. Malo me skrbi za zdravje, saj imam še zelo majhne otroke.
Najlepša hvala za vsako informacijo in nasvet.
Prijeten pozdrav,
Katja

Odgovor diabetologa:

Stanje "prediabetes" ni neka enotna bolezenska skupina, je bolj nekoliko starejši in tudi žargonski izraz za stanja, kjer še ne potrdimo določene motnje, kot je sladkorna bolezen - a istočasno že zaznavamo motnjo v nivoju krvnega sladkorja. Najbolj znani sta dve stanje: prva je motena toleranca za glukozo, kjer pride do nepravilnega porasta sladkorja po testu (s sladko vodo s 75 gr sladkorja, sicer pa je sladkor na tešče še normalen. Druga motnja je Vaša, mejna glikemija na tešče, kjer pa pride do mejnega porasta sladkorja pred jedjo in pred obremenitvijo, standardni obremenitveni test pa je normalen (OGTT). Kaj narediti ? Pravega zdravljenja ni, svetujemo le preventivno "sladkorno" dieto z manj enostavnimi škrobnimi živili, kot je navaden kruh in krompir in bolj raznovrstna mešana živila. Sladkor je stabilnejši, če je obrok sestavljen iz nekaj maščob in beljakovin in sestavljenih škrobnih živil (poleg balastbih snovi - zelenjave), kot če uživamo na primer le kruh in mleko.Drug ukrep je čim več telesne aktivnosti, vsaj 3 ure tedensko, posebno v večernih urah. Kljub temu sladkor pogosto ne znižamo, ker gre za aktivnost jeter in tvorbo sladkorja tam preko noči (in hrana nima vpliva). Zato predlagam, da dopolnite preiskave z običajnimi testi (napotitev na OGTT, če niste bili v zadnjih 2 letih, in meritev glikiranega hemoglobina HbA1c in C - peptida), da se lažje oceni resnost motnje. Ob višjih vrednosti bi vseeno lahko prejemali metformin tablete ali inkretinsko terapijo - ob normalnih pa nadaljevali z dieto in občasno kontrolirali stanje. Kontrola je potrebna, ker se po statistiki vseeno lahko pojavljajo pogostejše okvare, kot če je sladkor nizek.A skoraj vedno gre za pretiranja nihanja sladkorja, bolj kot za mejno glikemično vrednost, ki je manj "nevarna".

Damjan

 
 
 

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.