Odgovarja diabetolog Damjan Justinek, dr.med.

 
 
 

 
 
 

 
 
 

Priporoči stran prijatelju

 
 
 

Prosim za nekaj napotkov pri nosečniškem diabetesu

12.08.2015

Avtor vprašanja: Anja Z.

Pozdravljeni, prejšnji teden sem bila na ogtt testu za nosečnice, ki je pokazal naslednje vrednosti: 5,1; 10,1; 6,0 (pred pitjem glukoze, po eni uri in po dveh urah). Sedaj sem dobila na dom le kartonček da imam sladkorno bolezen, prav tako aparat za merjenje sladkorja v krvi in dietoStara sem 27 let, imam 56,5kg, sem v 16. tednu nosečnosti, in nihče v družini ni sladkorni bolnik. Sem tudi rekreativna športnica (kolo, hribi in hitra hoja) in se dnevno ukvarjam z eno izmed teh aktivnosti. Na pregledu sem bila zelo prehlajena, imela sem tudi 37,5 vročine, a so mi zagotovili, da bolezen ne vpliva na krvni sladkor. Zanima me, ali to, da bolezen nima vpliva, drži? Zanima me tudi, kako bo reagiralo moje telo med športom, če v celoti izpustim iz jedilnika sladkor? Med treningi, ki so daljši od ene ure, mi zelo prijajo športni napitki, ki seveda vsebujejo sladila, sedaj pa bi jih morala opustiti. V primeru da si napitke in žitne tablice pričnem delati sama, ali lahko uporabim v njih sladilo sukrin? Kakšno je vaše mnenje o tem sladilu? Za kakršenkoli nasvet vam bom zelo hvaležna, saj so splošni zdravniki zelo skopi z informacijami. Glede na to, da se počutim odlično, in se ukvarjam s športom že od malih nog, se pa temu ne mislim odpovedati. Tudi ginekologinja mi je dejala, da se lahko športam še naprej, seveda v mejah normale, in do zadihanosti. Hvalam vam za vse informacije in prijeten pozdrav.

Odgovor diabetologa:

V nosečnosti je problem nihanje sladkorja in meritve ob OGTT testu so pokazale previsok porast po eni uri, previsok za čas nosečnosti. Zato so vas ocenili kot bolnico in predlagali meritve doma. OGTT ne more biti toliko spremenjen zaradi bolezni, pač pa bi bila zaradi bolezni povišana že prva vrednost, ki pa ni bila (5,1 mmol je normalno). Zato je bolje, da preverjate sami vrednosti sladkorja po jedeh doma, predvsem po eni uri, ki je bila najbolj problem na testu. Po jedi mora biti po 2.uri do 6,5 mmol / lit. sladkor, pa eni uri pa bi bil lahko do 7 mmol, a ni preveč priporočljivo prepogosto taka vrednost. Ko boste merili sami, boste tudi lažje izbirali kombinacije živil: recimo solata in štrukelj bosta veliko boljša kombinacija kot breskov kompot in štrukelj, na primer. Ko boste sami primerjali jedi, na primer 2 zajtrka ali dve malici ali dve večerji, se boste lažje odločali za tisto bolj optimalno.

S športom nima vse skupaj nič povezave, lahko boste aktivni, če bi uživali sladkor ali ne. Telo razgrajuje tudi maščobe in beljakovine, a tako ali tako ne jemo skoraj nikoli čistega sladkorja (saharoze), v kockah, na primer. Druga škrobna živila (posredno »sladkor«) pa tako ali tako lahko uživamo, dokler smo aktivni. Na primer, če nekdo kolesari, porablja približno eno ploščico Frutabelle na uro, sladkor se porablja sproti, celo v primeru pomanjkanja inzulina (po drugih mehanizmih). Problem je škrob potem, ko nehamo biti aktivni, tedaj raste sladkor. Umetna sladila pa so vsa problem v večji količini: natreen kot ciklična snov se omejuje na 10 tbl. / dan, saharin na 6 tablet na dan, enako aspartat id. Sukrin je novejši, a je polimerni alkohol v osnovi, kot je bil nekoč Sorbitol za peko. Pomeni kalorije, v količinah več od 10 gr ali celo več kot 30 gr pa veže nase vodo v črevesu in lahko povzroči prebavne motnje in driske (zato so ga za otroke odsvetovali). Pomeni, da lahko uporabljate vse, a v manjših količinah. Tako še enkrat predlagam, da si sami izdelate jedilnik: čim večkrat si izmerite primerjalno, kaj vam bolj koristi. Na primer, kateri kruh ali pecivo je boljše: enkrat za malico pojejte sir in salamo in ajdov kruh in izmerite po eni uri, drugič pa sir in salamo in navaden črn kruh in izmerite po eni uri – hitro se pokaže za vse jedi, kaj je za nekoga osebno bolje in kdaj manj niha sladkor. Niso problem napitki in šport, pač pa kruh, preveč razkuhana hrana, neprave kombinacije živil, sadje (recimo sadje in jogurt je bolje) itd.

 

Lep pozdrav ! Damjan Justinek

 
 
 

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.