Odgovarja diabetolog Damjan Justinek, dr.med.

 
 
 

 
 
 

 
 
 

Priporoči stran prijatelju

 
 
 

Diabetes in spontani splav

20.10.2014

Avtor vprašanja: Tamara

Zanima me kako lahko nosečniška sladkorna vpliva na razvoj plodu v zgodnji nosečnosti? Namreč sama sem jo imela, ki pa se je nažalost končala s spontanim splavom. Omenjeno mi je bilo samo to, da je eden izmed razlogov za tak razplet, lahko tudi nosečniška sladkorna (vendar je vse samo ugibanje).Naj povem, da sem imela na prvem ginekološkem pregledu vrednost na tešče 5.3, zato so me napotili v ambulanto za diabetes. Vrednosti sladkorja v krvi na tešče so bile nato pri merjenju 6x dnevno od 5.2 - 6.7, pred obrokom od 5.2 -6.6, po jedi pa nikoli čez 8. Take vrednosti so bile kljub dodajanju inzulina 2x dnevno, sprva po 4 enote/dan, nato 10enot/dan (5 zjutraj, 5 zvečer). Vrednosti sladkorja se kljub povečanju odmerka niso izboljšale. Diete sem se držala oziroma jo še držim, saj so mi svetovali izgubo vsaj 15 kg (trenutno sem jih izgubila 7), naj omenim še to, da ima babica starostno sladkorno, inzulina nima, mene pa čaka konec meseca obremenilni test z glukozo, ker so bile vrednosti po splavu še vedno malo višje. Pred nosečnostjo problemov s povišanim sladkorjem nisem imela. Torej kaj lahko sploh storim, da se stanje popravi, da izključim sladkorno kot možni vzrok za splav?

Nekaj ciljev sem si že zastavila in sicer:
- izgubo kg
- zdrava prehrana, vadba
- takojšnji posvet/pregled pri ginekologu, takoj ko je test pozitiven, namreč ponavadi za pozitiven test izvemo v 5-6 tednu, na pregled si pa naročen med 8-10. tednom. Torej vmes so še 2-3-je tedni, ki so prav tako pomembni za razvoj/obstoj zdrave nosečnosti.
In še zadnje vprašanje, kako lahko vpliva inzulin na plod? Namreč plod je glede na meritev odmrl ravno v času, ko sem začela jemati inzulin. Malo se bojim, da ima to kakšno povezavo.

Odgovor strokovnjaka:

V času nosečnosti je zaželen nizek krvni sladkor, tako so pokazali statistični podatki. V zgodnji nosečnosti je sladkor že naravno nižji (zaradi večje prekrvavitve trebuha in maternice in s tem tudi trebušne slinavke), nato pa po 20. tednu počasi lahko raste. Tako v začetku nosečnosti skrbimo predvsem za nihanja sladkorja, bolj kot za nizko vrednost: glede na vaše meritve skoraj ni možnosti, da bi vrednosti do 8 mmol / lit. povzročile spontani splav. Normalno pa je tudi, da po 20. tednu zaradi drugih hormonov (ne inzulina) potrebe po urejevanju sladkorja rastejo. Hitro ugotovimo, da lahko raste potreba po inzulinu 1% na dan in da bomo na koncu porabili 300% več za isti učinek (na primer namesto 4 E potem 12 E ob obroku, to bi bilo še normalno).  Vaši cilji, tudi zniževanje telesne teže so v redu, če gre to na račun povečane aktivnosti, ne pa na račun stradanja. 
Poleg posveta pri ginekologu prej je pomembno tudi, da načrtujemo nosečnost: že v času pričakovanja si začnemo meriti sladkor po jedi in že v samem začetku izključimo možnost nihanja (tudi če še ne bi vedeli, da ste na primer že noseči). Poleg sladkorja preverite tudi stanje ščitnice (ki je bolj obremenjena v nosečnosti), stanje glede slabokrvnosti in stanje glede oči. Vsi organi so malo bolj obremenjeni.
Ob normalnem sladkorju (KS do 6,5 mmol po jedi) je možnost normalne nosečnosti enaka kot za vse mamice v Sloveniji. Računati pa morate, da gre vseeno vsaj pri 3 do 4% kaj narobe in da je v Sloveniji kar veliko takih težav, kot so bile Vaše, kar pa pripisujejo okolju in težkim kovinam, ne diabetesu. Če pa že imamo sladkor, potem je uporaba inzulina smiselna, saj ni nikakor nič škodljiv za plod, prej koristen (razbremeni otroka z nizkimi sladkorji mamice). Otrok sam tudi hitro začne tvoriti svoj lastni inzulin, že od 14. tedna nekateri, zagotovo pa  od 20. tedna.  Inzulinski receptorji otroka in inzulin so najmočnejši stimulans za otroka in za placento, tako da če mamica ne bi uredila sladkorja, bi bil prevelik in otrok in posteljica – nič od tega ni ugodno. Zato glede inzulina ni potrebno nobenih skrbi.

 
 
 

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.