Odgovarja diabetolog Damjan Justinek, dr.med.

 
 
 

 
 
 

 
 
 

Priporoči stran prijatelju

 
 
 

Nosečniška sladkorna bolezen

13.04.2014

Avtor vprašanja: Sandra Š.

Na pregledu so mi rekli, da imam nosečniški (gestacijski) diabetes in sem dobila aparat za merjenje sladkorja, po enem tednu, ko sem si ga morala meriti 6- krat na dan sem imela zjutraj na tešče maksimalno 5.0, eno uro in pol po jedi pa nikoli manj kot 7.0, ponavadi od 7.5 do 8.5. Po posvetu z diabetologinjo prek telefona mi je bilo rečeno naj si ga zdaj merim samo 3 krat na dan in sicer samo po obrokih. Ni mi jasno zakaj je tako visok, če se držim diete, saj mi je taka prehrana znana, ker ima moj oče diabetes tipa 2 že nekaj let. In zanima me ali bom morala jemati inzulin?

Odgovor strokovnjaka:

Krvni sladkor po jedi v času nosečnosti mora ostati v povsem normalnih mejah: zato je smiselno meriti krvni sladkor predvsem po jedi, saj na tešče pri nosečnici ne niha (motena je toleranca za hormon inzulin, ne pa tudi njegovo izločanje): torej, če ni možno znižati sladkorja pod 6,5 mmol TUDI PO JEDI, bo seveda potrebno uporabiti inzulin za vodenje v času nosečnosti. Ni pa dober izraz »morala«: inzulin je potreben samo za uravnavanje škrobnih živil: če boste zjutraj jedli samo sadje in kakšno beljakovino (jajce, tune, sir – vse brez kruha), navadno ni potrebno uporabljati inzulina. Če boste za kosilo pojedli solato in manjši zrezek brez krompirja ali riža ali makaronov, ga tudi ne bo treba. Če boste zvečer jedli paradižnike, sir, jedrca, solato, brokolijev narastek brez kruha, tudi ne bo potrebno. Sedaj ostaja vprašanje: ali »morate« pojesti toliko škrobnih jedi ? Če je odgovor DA, morate imeti tudi inzulin (če NE, seveda ne). Ne da pa se predvideti, da bi avto vozil brez benzina, da bi pralni stroj pral brez praška, ali da bi v trgovini kupovali brez denarja. Tako gre tudi pri sladkorju: nič inzulina in nič škroba – preprosto. Če je oče diabetik, navadno veliko ne pomaga: splošno prepričanje ljudi je, da diabetik ne bi smel jesti slano in mastno, a to ne drži: diabetik lahko uživa normalno hrano, tudi (predvsem zdrave) maščobe – kot vsi drugi ljudje: samo škrobne stvari mora sproti preštevati (kolikor jih poje, jih mora tudi porabiti z fizično aktivnostjo). Razlika med diabetičnim kruhom in navadnim pa je 10 %, to je namesto porast sladkorja na 10 mmol – samo na 9,0 mmol / lit. (enako te ubije, samo bolj počasi).

 
 
 

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.