Odgovarja diabetolog Damjan Justinek, dr.med.

 
 
 

 
 
 

 
 
 

Priporoči stran prijatelju

 
 
 

Sin pri diagnozi diabetes tipa 2 ni dobil prehranskih navodil

02.03.2014

Avtor vprašanja: Majda Ž.

Na vas se obračam za pomoč pri prehrani mojega 14 let starega sina Jerneja,ki ima odkrito diagnozo E119 Sladkorn a bolezen tipa 2 brez zapletov,
E660 Debelost zaradi presežka kalorij
TV 163.3cm -TT 77,4kg - pulz 80/min - RR131/63mm -ITM 29,02 kg/m2 - hba1c 5,4%.
Zdravnik mu je svetoval znižanje telesne teže in predpisal zdravilo Aglurab 2x 50 mg dnevno zaradi motene glukozne tolerance.
Jernej je vse vzel zelo resno skoraj preveč.
Ker nismo dobili nobenega jedilnika oz. točnih navodil za prehranjevanje, Jernej ne je več nič ogljikovih hidratov in zelo hitro izgublja težo.
Na pregledu je bil 10.1. in je izgubil že 10 kg.  Skrbi me to, da bi za njegovo rast jedel premalo uravnoteženo hrano.

Odgovor strokovnjaka:

Na Vaše vprašanje sta potrebna 2 odgovora: prvi je v zvezi z zdravili. Za otroke z mejno težo se predlaga zdravilo metformin (Aglurab), ker je tako bolje za njihovo inzulinsko rezistenco in je manj možnosti tudi za druge bolezni (pritisk, motnje strjevanja krvi itd.). Za odrasle bi tudi bilo bolje tako, a nekako ne vztrajamo na zdravilih, ker je ljudi z veliko težo res veliko. Kot drugo pa prehrana pomeni uravnotežena prehrana taka, da bo telesna teža padala počasi (navadno v začetku res hitro, potem se ustavi – a povprečno 0,5 kg / mesec). Če je že padla toliko do sedaj, bi jaz predlagal (morali bi vprašati pediatra), da sedaj malo bolje je in da hujša bolj po korakih. Tudi ogljikovih hidratov lahko nekaj uživa, priporočeno je do 50% kalorične vrednosti obroka (ostalo balastne snovi, dopoldne sadje in popoldne zelenjavo). Za točen plan prehrane morate žal vprašati pediatra, ki težo ocenjujejo skozi populacijo (in percentile), tako da se dogovorite za optimalen cilj. Na pediatrični kliniki je tako dietetik zadolžen za ta navodila, v sili se obrnite nanj. Načelno pa zagotovite čim bolj celostno prehrano (npr. 5 obrokov dnevno: pretežno škrobni obrok, beljakovinski obrok, obrok svežega sadja, obrok sveže zelenjave in obrok kuhane zelenjave – tako dobi otrok tudi vse vitamine, minerale itd.).

Smiselno pa je kontaktirati tudi psihologa, da ne bi otrok preveč psihično trpel zaradi tako stroge diete.

Lep pozdrav !

Damjan

 
 
 

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.