Članek

Za vse generacije

Nordijska hoja znižuje krvni sladkor

Hoja je, čeprav enostavna in nenaporna, kot telesna vadba pogosto podcenjena. Vendar ima hoja številne ugodne učinke na zdravje, še zlasti pri kroničnih bolniki, kot so diabetiki.

Dokazano je, da že pol ure vsakodnevne hitre hoje zmanjšuje tveganje za srčno-žilne zaplete. Nadgradnja hoje pa je v vseh pogledih nordijska hoja.

Nordijska hoja izvira iz zimske aktivnosti teka na smučeh, ki je nadvse priljubljena v nordijskih deželah. V teh deželah so prebivalci iskali podobno športno aktivnost tudi za poletne dni in tako se je razvila nordijska hoja. Precej JE podobna teku na smučeh, le da zanjo ne potrebujemo snega in uporabljamo posebne nordijske palice.


Z nordijsko hojo aktiviramo skoraj 90 odstotkov mišic v telesu, saj za razliko od običajne hoje, z uporabo palic vključimo tudi zgornji del telesa. Med nordijsko hojo se poraba kalorij v primerjavi z običajno hojo poveča za 40 odstotkov kot posledica aktivacije več mišičnih skupin. Z aktivacijo zgornjega dela telesa razbremenimo kolena ter izboljšamo stabilnost in ravnotežje.


Nordijsko hojo lahko preprosto izpeljemo povsod in na raznolikih lokacijah bodisi po pločnikih v urbanih naseljih ali pri dinamičnem pohajkovanju po naravi. Hodimo lahko po poljskih in gozdnih poteh ter travnikih, pri čemer se izogibamo preveč strmim in skalnatim terenom.


Ključnega pomena pri nordijski hoji je pravilna drža in uporaba palic ter usklajenost gibov rok in nog med hojo. Navadne pohodniške palice niso primerne za nordijsko hojo, primerne so le nordijske palice, saj z njimi dosežemo izmenično odrivanje naprej v smeri hoje, podobno kot smučarski tekači. Z nordijskimi palicami se aktivno odrivamo naprej s smeri hoje, medtem ko pohodniške palice služijo predvsem razbremenitvi kolen pri hoji navzdol.


Pri diabetikih je izrednega pomena udobna in stabilna športna obutev z dobrim oprijemom, saj so podvrženi zapletu sladkorne bolezni, imenovanem diabetična noga, ki zaradi neozdravljive poškodbe tkiva, lahko ji botruje majhen kamenček v čevlju, včasih vodi tudi do amputacije.


Nordijska hoja se priporoča širšemu krogu ljudi kot primarna in sekundarna preventiva, saj ima številne pozitivne učinke na srčni utrip v mirovanju, krvni tlak, gibalno zmogljivost in kakovost življenja pri bolnikih z različnimi boleznimi. Prav tako se je nordijska hoja izkazala za izredno koristno pri diabetikih tipa 2, ki se spopadajo s prekomerno telesno težo. Nekatere študije kažejo, da nordijska hoja prispeva k zmanjšanju glikiranega hemoglobina, boljšemu nadzoru nad telesno težo in zvišanju dobrega HDL holesterola. Tako redna nordijska hoja pri diabetikih tipa 2 prispeva k znatnemu izboljšanju presnovnih parametrov, kot so ravni sladkorja v krvi in krvni tlak, ter antropometričnih parametrov (obseg pasu in bokov, telesna teža).


Zaradi razbremenitve gibalno-skeletnega sistema je nordijska hoja zelo primerna pri osteoporozi ter težavah s sklepi in hrbtenico.
Redna nordijska hoja prispeva k izboljšanju kakovosti spanja in deluje kot preventiva pred motnjami spanja. To je pomembno za duševno zdravje, ki je pri vodenju sladkorne bolezni na dolgi rok ogroženo.
Po nordijsko lahko hodijo vse generacije, tudi starejši, potrebujemo le malo dobre volje, nordijske palice ter primerno obutev in športna oblačila. Zato ne odlašajte, vzemite nordijske palice v roke in preizkusite nordijsko hojo ter se podajte na pot k bolj zdravemu in aktivnemu življenjskemu slogu.

Teja Horvat inž. živ. in preh.

#Novice #rekreacija #sprehod #nordijskahoja #rekreacijazastarejše