Članek

Duševno zdravje in diabetes

Ne čakajte predolgo na strokovno pomoč

Vaš zdravnik vam pomaga voditi diabetes, tu so lahko še drugi zdravstveni delavci, vendar se utegne zgoditi, da ni nekoga, ki bi vam lahko pomagal, ko gre za vaše duševno zdravje. To pa ni nič manj pomembno.

Študije že dolgo potrjujejo, da ljudi z diabetesom bolj ogroža klinična depresija, kot tiste, ki nimajo diabetesa. Nedavne raziskave, ki so jih objavili leta 2016 v strokovni reviji Diabetic Medicine, navaja, da lahko simptome, kot so vznemirjenost in občutek izgorelosti pogosto pripišejo stanju, imenovanem diabetični distres. Skoraj polovica diabetikov doživi diabetični distres, diabetes pa je tudi povezan s prehranskimi motnjami vključno s takoimenovano diabulimia (opuščanje ali omejevanje inzulina zaradi izgube teže.)
Tu so še vsakodnevna čustva, ki spremljajo kronično bolezen: stres, krivda, strah, sram in jeza—da ne omenjamo motenj razpoloženja, ki prihajajo z nihanji glukoze. Na kratko ljudje z diabetesom imajo opraviti z več duševnih pretresov kot tisti, ki diabetesa nimajo.
Pomaga lahko zdravljenje in koristi se ne nehajo pri vašem duševnem zdravju. Kot kažejo študije se diabetikom, ki so poiskali pomoč pri zdravljenju duševnih težav, izboljša povprečni krvni sladkor HbA1C.

Poiščite pomoč
Kdaj je pravi čas za začetek terapije? Kadarkoli. Na strokovnjaka za duševno zdravje se lahko obrnete, ko se pri vašem diabetesu pojavijo spremembe—novo diagnosticiran zaplet, na primer. Če vam je vodenje diabetesa težko ali vam je v breme ali če vam razmišljanje o diabetesu hodi napoti v službi ali v odnosu, pravi psihologinja Stacy Ogbeide iz Ameriškega združenja za diabetes (ADA) in izredna profesorica na univerzi v Texasu.
Vendar vam ni potrebno biti v krizi, da i mate korist od terapije. “Vsakdo lahko ima korist,” pravi Ogbeide “Življenje je težko in imeti diabetes je tudi težko.”


Nekdo na vaši strani
Obstaja mnogo vrst zdravljenja, a vse z istim ciljem: zagotoviti uho, ki posluša in pripomočke, ki vam lahko pomagajo popraviti vaše dojemanje ter spremeniti vedenje.. »Terapija lahko zagotovi varno okolje, kjer lahko izrazite svoje strahove in izkušnje ,” pravi klinična psihologinja Susan Guzman z behavioralnega inštituta za diabetes v San Diegu. “To, da lahko govoriš z nekom ti pomaga k stvarnejšemu dojemanju ter mirno sprejeti stvari, ki te sicer mučijo. Prispeva pa tudi k odločitvam za izzive.«
Če ste pretirano obremenjeni ali izgoreli zaradi nalog pri vodenju diabetesa, lahko terapevt osvetli, kako vaša dejanja naredijo pozitivno razliko pri vašem zdravju. Skozi terapijo se lahko naučite zlomiti velike naloge v manjše grižljajčke in narediti plan aktivnosti, ki ustreza vašemu življenju. Naslednjič, ko se bo zopet pojavil negativni miselni vzorec, boste bolje opremljeni za njegovo zamenjavo s takšnim, ki vam bo bolj v pomoč. .
Tudi družinska terapija lahko pomaga. Če se vaš otrok trudi za neodvisnost pri njegovem/njenem vodenju diabetesa, denimo, vam lahko pomaga terapija, da se spoprimete s problemom kot družina. Če se zaradi nove diagnoze ali visokega povprečnega krvnega sladkorja počutite slabo, lahko terapevt pomaga vam ali vaši družini, da se soočite z diagnozo in opravite s stigmo. »Pri tipu 2 so pri bolnikih pogosti občutki krivde, ker je povezan s težo in je lahko pojmovanje skupnosti res negativno.« opozarja psihologinja Ann Goebel-Fabbri iz Bostona, avtorica knjige Preprečevanje in zdravljenje motenj hranjenja pri diabetesu tipa 1. Terapevt lahko ponudi priporočila bolniku ali družinskim članom, kako govoriti o diabetesu odprto in neobsojajoče.


Kako do terapevta?
Najti ustreznega terapevta utegne biti najtežji del potovanja k duševnemu zdravju. Kadrovsko dobro podprti strokovni timi imajo pogosto med svojimi vrstami tudi psihologa. Znano je, da je čakalna doba za sprejem pri psihologu na račun zdravstvenega zavarovanja običajno zelo dolga, zato morda kaže razmisliti o tem, da se naročite pri zasebniku. Možno pa je tudi, da boste do psihologa prej prišli v drugem kraju, zato se splača preveriti čakalne dobe na spletu.


Pri tem pa bi bilo idealno, da bi imel terapevt za seboj tudi kakšno usposabljanje o diabetesu, saj bo tako bolj poznal specifiko bolezni in problemov, ki jih prinaša. Pozanimajte se, če je morda že kdaj delal z diabetiki, da se izognete razočaranju.

#pomoč #Novice #depresija #SončnaSvetloba #psihologija #DIABETES #KompetentenTerapevt #Težave #psiha