Odgovarja diabetolog Damjan Justinek, dr.med.

 
 
 

 
 
 

 
 
 

Priporoči stran prijatelju

 
 
 

Inozitol pri gestacijskem diabetesu

23.02.2023

Avtor vprašanja: Pikapolonica

Pozdravljeni,
imam diagnosticiran gestacijski diabete že skoraj od začetka nosečnosti, prejela sem poseben jedilnik, inzulin in napravo za meritev. K prehrani bi dodala prehransko dopolnilo Inositol - myoinositol. Kakšno je vaše mnenj, ali ga je priporočljivo jemati v nosečnosti?

ODGOVOR DIABETOLOGA


Težko točno odgovorim na vprašanje. Inozitol ali mioinozitol (najpogostejši predstavnik) je skupina molekul, ki so podobne po strukturi molekuli glukoze in naj bi izboljšale delovanje inzulina. Začeli so jih uporabljati v primeru suma na slabo delovanje inzulina (visoki inzulinski rezistenci), to pomeni pri ljudeh s povečano težo ali s policističnimi ovariji, podobno kot smo uporabljali zdravilo metformin. Točnih rezultatov morebitnih študij nimam na voljo, a vsaj pri bolezni policističnih ovarijev nobeno preskušano zdravilo ni bilo učinkovito tako, kot smo upali, da bo. Ni podatkov, da bi imel inozitol kakšne stranske učinke, a tudi ni podatkov, da bi jih uporabljali med nosečnostjo. Vsekakor se odsvetujejo visoki odmerki, več kot 12 gr. dnevno (ena kapsula je 500 mg oz. 0,5 gr).
Če so vam svetovali uporabo inzulina, je moral krvni sladkor kar močni nihati ali pa je bil visok že na tešče, morda pa je bila tudi nekoliko prevelika telesna teža (ali od otroka). Če bi uporabljali metformin (ki se v Evropi uradno ne uporablja med nosečnostjo), bi se potreba po inzulinu znižala za približno 20 %. Pri uporabi inozitola se tudi gotovo ne bi znižala bolj - nosečnice navadno dajejo zelo nizke doze inzulina in verjetno ne boste opazili pri injekcijah, ali ste vzeli inozitol ali ne, zato bi ga jaz ne svetoval. Pri bodočih mamicah vedno svetujemo le čim bolj naravne stvari in zdravo življenje na sploh, od zdravil pa le tista najbolj nujna. A če boste uporabljali tudi inozitol (običajno se ga vzame pred jedjo) in redno kontrolirali sladkor, verjetno ne boste naredili škode - vseeno bi ga svetoval šele na koncu nosečnosti, mogoče po 7. mesecu, ne pa v prvih petih mesecih v času razvoja otroka.

 
 
 

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.