Odgovarja diabetolog Damjan Justinek, dr.med.

 
 
 

 
 
 

 
 
 

Priporoči stran prijatelju

 
 
 

Dednost in diabetes

01.08.2022

Avtor vprašanja: Sanja

Spoštovani!

Zanima me, ali je diabetes tipa 1 deden?

Sanja

 

ODGOVOR DIABETOLOGA

Velikokrat se pogovarjamo o dednosti diabetesa. Odgovor ni preprost. Če bi upoštevali dednost kot vzrok za pojav diabetesa pri nekom, bi pojasnili le približno 6 odstotkov primerov. Pri diabetesu tipa 2 je vsekakor močna družinska obremenjenost, ker so nekatere spremembe znane (npr. na kromosomu 10). Vendar pa mora obstajati sprožilni dejavnik, v tem primeru nezdrav življenjski stil.

Za tip 1 je še težje kaj reči o dednosti. Pogosto najdemo v družini avtoimuna obolenja (alergijo na penicilin, vnetje ščitnice, vnetje črevesa, hujša revmatska obolenja) in v takih primerih lahko sumimo, da je tudi pojav diabetesa tip 1 del te pretirane avtoimune reakcije, ki se pojavlja v družini. Najpogosteje pa ne najdemo ničesar, ali pa najdemo le hud stresni dejavnik (npr. smrt v družini ipd.). V splošnem velja, če je očka sladkorni bolnik tip 1, je 10 % možnosti, da zboli otrok, če ima diabetes tipa 1 mamica, pa morda 4 %. Kakšnih točnejših raziskav nisem srečal v zadnjem času. Celo pri dvojčkih je pogostost le 20 %, če sta enojajčna dvojčka, pa do 40 %.

Ne glede na dednost je diabetes bolezen, pri kateri lahko nekaj ukrenemo in bolnik skoraj nič ni prikrajšan - kar ne bi mogli reči za hude alergije, hudo astmo, celiakijo in še številne druge kronične bolezni. Tudi diabetik tip 1 ima lahko normalno življenje, le da z nekoliko več reda in planiranja.

 
 
 

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.