Odgovarja diabetolog Damjan Justinek, dr.med.

 
 
 

 
 
 

 
 
 

Priporoči stran prijatelju

 
 
 

Diabetes tip 1, terapija in življenjski slog

17.12.2021

Avtor vprašanja: Milenca

Že 18 let imam diabetes tipa 1 in 4 krat na dan inzulin. Uporabljam Fiasp in Tresiba, zadnji dve leti imam probleme: najprej mi je padel kalij in sem ga imela nekaj časa znižanega, nato sem imela vnet žolčnik in so mi ga odstranili. Vmes se je enkrat povišala še ščitnica. Na njej so mi našli tudi majhne vozličke, a terapije zaenkrat nimam Imela sem UZ srca vse je ok. Tudi UZ nog .Imam še stenozo hrbtenice, ker sem velika in močna, imam skozi bolečine v nogah (mečih). Bila sem pri nevrologu, imam tudi hernijo. Čakam na EMG nog in rok, na pol sem menda za operacijo. Sladkor, ki že nekaj časa niha, pride tudi do 18 mmol/l, kar prej ni bilo. Sedaj sem bila pri endokrinologu in opravila 24 urno zbiranje vode in dexkthamazonski test za kortizol nadledvične žleze. Teža se mi je spet zelo dvignila, sem stara 51 let in tudi v začetku mene . Sedaj čakam izvid endokrinologa.. V službi nisem, ker mi je ne najdejo, skrbim se za dementno mamo in večkrat ponoči ne spim. Sem v skrbeh, ker sem bila vseskozi vzorna diabetičarka, sedaj pa se ne najdem več. Je možno, da inzulin zame ne prime vec? Diabetologinja mi je sedaj zvišala Fiasp na 20 enot trikrat in Tresiba 40 enot pred spanjem Sem od jutra na nogah in se skozi gibam, a kile kar kipijo...mi pa že nekaj časa zatekajo noge. Jemala sem Lasexs po potrebi in Aldactone, a sedaj, ko hodim k endokrinologu, ne smem več.. Imam tudi povišan pritisk in jemljem zdravila za pritisk in holesterol. Bojim se prihodnosti in prosim za spodbudo in nasvet. Hvala in lp

ODGOVOR DIABETOLOGA

Vrednosti glukoze so odraz stanja bolnika, podobno kot sedimentacija in druge meritve. Če je človek bolan ali pod stresom, bo tako višji tudi sladkor. Navadno sta dve rešitvi, prva glede hrane, druga glede zdravil.

Glede prehrane je problem višja telesna teža in slabo gibanje ob okvari hrbtenice. Vsa škrobna živila bodo v času mirovanja zelo povišala sladkor, zato poskusite zelo omejevati ta del obrokov. Če je le možno, naj le tretjina obroka zavzame škrobni del, dve tretjini pa drugo, predvsem zelenjavne jedi. Škrobnega dela pa naj vsekakor ne bo več kot 50% : če pojeste 2 paradižnika na solati, dodajte en kos kruha - če pa pojeste 6 paradižnikov, pa 3 kose. Če nimate ob obroku nič takega (npr. da bi jedli le kruh in sir), raje ne pojejte niti kruha, pač pa izberite le jogurt, mogoče sadje, trdo kuhano jajce, oreške in druge jedi, ker bo tudi po najmanjšem kruhu ali podobnih jedeh sladkor porastel ob mirovanju, Enako bo s sadjem zvečer, zjutraj ali dopoldne je lažje, če ga kaj pojeste.

Glede zdravil - če niste še nikoli prejemali tedenskih injekcij inkretinske terapije, bi bilo potrebno poskusiti tudi te (Ozempic ali Trulicity enkrat tedensko). Če bi jih dobro prenašali, bi potrebovali manj inzulina in manj bi bili lačni. Inkretini so namreč hormoni črevesa, ki zelo ojačajo delovanje inzulina in podaljšajo občutek sitosti. Slaba stran je lahko zaprtje ali spahovanje, a vredno bi bilo poskusiti.

Upam, da se stanje le izboljša kljub številnim težavam

 
 
 

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.