Odgovarja diabetolog Damjan Justinek, dr.med.

 
 
 

 
 
 

 
 
 

Priporoči stran prijatelju

 
 
 

DIABETES IN POTENJE

08.09.2021

Pozdravljeni,

imam sladkorno bolezen tipa I. Pred malo več kot desetimi leti mi je zaradi možganskega tumorja (hondrosarkom v levem kavernoznem sinusu) odpovedala celotna desna stran in govor. Za zdaj se zdravstveno stanje zelo počasi izboljšuje, kakršnihkoli težav z zdravjem ta čas ni bilo, prav tako ni bilo nobenih zapletov s sladkorno boleznijo.
Problem pa je prekomerno potenje, potim se že brez kakršnegakoli napora in ne le pod pazduho, temveč po celem telesu. Posledica tumorja to naj ne bi bila, opravil pa sem tudi že vse laboratorijske preiskave, kjer je vse v mejah normale.
Pred tem nisem imel nobenih težav s potenjem. Ko se je to zgodilo, so mi zamenjali inzulin, tako da sedaj pred obroki uporabljam Apidro, zvečer pa si injiciram Lantus. Jemljem še tablete za ščitnico Euthyrox 25 mcg.
Izvedlo se je še obsevanje glave.
Zelo veliko se ukvarjam s športom, kar mi zelo pomaga pri izboljševanju trenutnega zdravstvenega stanja, prav tako sem se s športom ukvarjal prej.
Pri sladkorni bolezni bi se naj potenje pojavilo tudi zaradi zdravil. Ali lahko inzulin ki ga trenutno uporabljam, vpliva na to? Ali pa mogoče tablete Euthyrox? Drugih zdravil ne jemljem.
Prej. ko se nisem mogel še dosti gibati, potenje ni bilo tako moteče, sedaj ko se pa lahko gibljem dosti več, je pa kar moteče. Kako bi bilo možno premagati to težavo?

ODGOVOR DIABETOLOGA

Mislim, da Vam nihče ne bo znal dati uporabnega nasveta. V nekaterih družinah so primeri, ko se ljudje bolj (nenormalno) potijo, a se nobena zdravila niso izkazala. Sedaj se jih sploh ne uporablja več, ker so povzročala suha usta, suhe oči, zaprtja in podobno.
Sam inzulin nima vpliva na potenje, tudi nobenega mehanizma ni, kako bi lahko sprožil potenje. Skoraj gotovo gre za nekakšno posledico operacije. Po operaciji (enako po možganski kapi) se lahko nekoliko spremeni značaj v tej smeri, da si lahko bolj miren ali bolj razdražljiv. Druga težava je, da so lahko nekateri živci draženi (npr. parasimpatični vagus, zelo pomemben v telesu), ki lahko sprožajo potenje. Tudi glede tega so kirurgi že predlagali prekinitev (ga prerežejo), a so zapleti pogosto neprijetnejši od samega potenja.
Tretji vzrok - če jemljete zdravilo za ščitnico, se lahko potite ob višjem odmerku (čeprav je Euthyrox 25 najnižja doza, ki jo uporabljamo) ali ob prisotnem vnetju v ščitnici, ki je posledica obsevanja. Tako vnetje je lahko prisotno še mesece, lahko se potimo, lahko nam izpadajo lasje in podobno.
Glede na vse našteto vam ne bi mogel svetovati učinkovito zdravilo. Z moje strani bi poskusil uporabiti nižji odmerek SGLT2 inhibitorja (npr. Forxiga tablete, 0,5 tbl. oz. 5 mg), ki jih lahko uporabljamo pri sladkorni bolezni za zniževanje sladkorja, saj glukozo izločimo skozi ledvice. Če bi prejemali dodatne tablete, bi inzulinski odmerek znižali za eno tretjino, učinek na krvni sladkor bo enak, a zaradi večjih diurez (odvajanja vode oz. urina) in zmanjšanja soli v telesu bi se morda tudi manj potili.
Vprašajte še kirurga, če ima kakšno dobro idejo, kako vas rešiti težav.

 

 
 
 

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.