Odgovarja diabetolog Damjan Justinek, dr.med.

 
 
 

 
 
 

 
 
 

Priporoči stran prijatelju

 
 
 

Nosečnost, hrana in krvni sladkor

17.07.2021

Avtor vprašanja: Silvija

Sem noseča skoraj 32 tednov. Nekje od morfologije plod prehiteva, naprej za slaba dva tedna, nato za dobra dva tedna. Sladkor na tešče je vedno v redu, okrog 4,5 mmol/l. Ogtt prvič s 75g glukoze je bil 4,33/5,87/5,88, drugič v 30 tednu pa 4,5/8,6/7,7. Prvič laboratorij v Celju, drugič Ljubljana. Sedaj sem v bolnici, sicer prišla zaradi padca in so mi zaradi prevelikega ploda izstopa najbolj trebušček in malo več plodovnice, začeli meriti krvni sladkor na tešče in 90 minut po obrokih. Na tešče je ponavadi 4,3 ali 4,5 mmol/l. Po zajtrku z belim kruhom, maslom, marmelado, belo kavo je bil 7,3 milimolov. Kosilo kremna juha, bedra, malo pečenega krompirja, bučka paprika, jajčevec in solata je bil 5,5 milimolov. Po večerji rižev narastek 7,6. Pojedla polovico porcije. Za zajtrk je bil kruh črn, tunin namaz paprika, bela kava je bilo nekaj čez 5 mmol/l. Nato so mi uvedli sladkorno dieto. Kosilo kuhan krompir, jajčevec, bučka, govedina, juha, solata, nekaj čez 5. Za večerjo govedina, paprika, solata, paradižnik okisano in kos kruha je bilo 5,1. Nisem pojedla vsega. Danes zjutraj graham hlebčka, maslo, marmelada spet 7,3. Kaj gre tu narobe, da naraste včasih tudi po graham hlebčku? Mogoče še to, tudi v prvi nosečnosti je bil plod večji in več plodovnice, ob rojstvu je imel otrok 4310 g. Naredili do mi 3 mesečno povprečje 5,6 % zraven je pisalo mejno. To je bilo 6,5 leta nazaj. V družini ni dokazane sladkorne. Stara sem 40, sedanja teža 76 kg, pred zanositvijo 68 kg, višina 160.
Hvala za odgovor

Silvija

ODGOVOR DIABETOLOGA
Krvni sladkor ni absolutno stalno enak. Človeško telo deluje tako, da so vsi procesi v ravnovesju in se odkloni sproti korigirajo. Če smo lačni, pade nivo glukoze na spodnjo sprejemljivo mejo (2,5 do 3,5 mmol). Če popijemo oranžni sok, naraste do zgornje sprejemljive meje (do 12 mmol ali 200%) za 15 do 20 minut, nato se skorigira v normalno območje. Krvni sladkor ima dnevni ritem zaradi vpliva svetlobe. Normalno bo dopoldne od 10. do 11. ure najvišji in ponoči od 01. do 02. ure najnižji. Ponoči (ko ne jemo) ga za potrebe možganov tvorijo jetra, kar poleg večerje pomembno vpliva na višino krvnega sladkorja zjutraj. V različnih družinah je tako različen krvni sladkor zjutraj, a vse ostaja v normalnih mejah. Tako delujemo, v ravnovesju.
Meritve krvnega sladkorja so odvisne od naše natančnosti. Pri kapljici krvi iz prsta je najbolj pomembna gostota kapljice prvi, pa tudi kislost krvi in število nepoškodovanih rdečih krvničk. A že gostota kapljice ne more biti pri treh odvzemih v eni minuti enaka, razen če bi kri kar sama kapljala iz prsta. Če prst bolj stisnemo in je kapljica redkejša, bo glukoze v serumu več, če pa je gostejša, pa seveda manj. Če hočemo preveriti vrednost, se moramo zato zbosti 2 krat v dva različna prsta in izvesti postopek merjenja na čim bolj na enak način. Meritev štejemo kot ustrezno, če ni odstopanje večje od 1,5 mmol med obema meritvama. popolnoma enake.

 
 
 

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.