Odgovarja diabetolog Damjan Justinek, dr.med.

 
 
 

 
 
 

 
 
 

Priporoči stran prijatelju

 
 
 

Kaj pomenijo rezultati obremenilnega testa?

02.05.2021

Avtor vprašanja: Emi

Prosila bi, če mi lahko na hitro razložite rezultate obremenitvenega testa z glukozo, ki sem ga izvedla v 25. tednu nosečnosti, saj so nekoliko nenavadni. Na tešče sem imela krvni sladkor 4,85 mmol/l, eno uro po obremenitvi 8.94 mmol/l, dve uri po obremenitvi pa 10,19 mmol/l. Prosim, če mi razložite, kaj to pomeni, in kako je lahko moj sladkor šele dve ure po obremenitvi zares narasel. Če bi prav razumela, potem ne bi smela imeti problema s prehitrim naraščanjem sladkorja v krvi... Mogoče naj omenim, da sem med samimi odvzemi krvi doživela tri panične napade, ker imam fobijo.

Hvala in lep pozdrav
Lep pozdrav!
Žal vaše vrednosti ne pomenijo nič ugodnega. S standardnim testom se določa zmogljivost trebušne slinavke za uravnavanje glukoze v krvi. Izvid pomeni, da na tešče ne boste imeli posebnih težav, vsaj ne v tem trenutku in ne boste potrebovali posebne terapije preko noči (sedaj v nosečnosti). Vendar pa vaša trebušna slinavka ne uspe dovolj hitro uravnavati krvnega sladkorja in boste med nosečnostjo potrebovali vsaj sladkorno dieto, če ne kasneje tudi inzulinsko terapijo ob jedi in ob čim bolj normalni prehrani. Zamik pomeni, da trebušna slinavka ni reagirala že na porast sladkorja ob 6,5 mmol, pač pa šele z zamudo, tako da se je že uro po jedi sladkor (za nosečnico) preveč povišal. Pa tudi potem ni odgovorila v zadostni meri, saj je sladkor še kar naraščal in se je normaliziral verjetno šele po 3 do 5 urah. Torej ni ugodno, da ni sladkor porastel takoj, ker pomeni, da je vaša trebušna slinavka v začetku reagirala na porast sladkorja, a ne z zadostno močjo, da bi naraščanje preprečila. Žal to ne pomeni, da je odreagirala takoj, potem pa nehala odgovarjati - pri prevelikem škrobnem obroku bi se dogodilo enako, reakcija ne bi bila zadostna, tudi če bi prvi 30 minut po jedi sladkor na videz še stal in šele potem porastel.
V naši ambulanti bi vam predlagali, da sem čim prej javite za predstavitev diete v nosečnosti, da sami kontrolirate sladkor doma z glukometrom, in da smo stalno do poroda v kontaktu, če bi sladkor naraščal še bolj. Niste tudi dodali podatkov, ali je povišan sladkor prisoten pri kom v vaši družini, ali ste vi sami preboleli kakšna vnetja žolčnika ali trebušne slinavke ali kaj drugega, kar bi motilo uravnavanje sladkorja - v nosečnosti se lahko namreč tudi sproži sladkorna bolezen, tako tip 1 kot tip 2 (ki seveda ne bi minila po porodu kot nosečniški diabetes), tako da sta spremljanje in previdnost kar potrebni. Še vedno je vsaka nosečnost tudi stres za bodočo mamico in avtomatično obremeni bolj vse organe, tako ščitnico kot trebušno slinavko. Skrbimo še za krvni pritisk, primerno porast teže mamice in otroka. Najlažje bo, če vam predstavijo vse potrebne ukrepe za zdravo in uspešno nosečnost!

 
 
 

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.