Odgovarja diabetolog Damjan Justinek, dr.med.

 
 
 

 
 
 

 
 
 

Priporoči stran prijatelju

 
 
 

Gestacijski diabetes in nihanje krvnega sladkorja

27.12.2020

Avtor vprašanja: Brigita

Imam težavo, ki se ji reče gestacijski diabetes. Sem v 24. tednu , a že sedaj s prehrano ne morem zbiti krvnega sladkorja pod mejo. Pri meni se na tešče giblje od 5,3 do 5,5. mmol/l. Ko pojem kaj, je zmeraj povišan. Od 7,8 do 8,1 mmol/l. Enkrat je bil po zajtrku 9,4 mmol/l. Takrat sem šla pometati in brisati tla, pa ni imelo učinka. Kosmiči verjetno imajo preveč sladkorja. Nekako, da dno krožnika pokrijejo. Za kosilo pojem solato, krompir v oblicah (2 srednja krompirja) in pa meso, ki ga pojem 4 manjše koščke. Če jem riž poleg, je nekako pol skodelice količinsko. Za večerjo 2 kosa direktnega kruha pa puranje prsi, zraven jem papriko. Več ne pojem. Pa vseeno pojem pred spanjem pest arašidov. Gibam se toliko, da opravljam gospodinjske dela. Poleg tega hodim po stopnicah. Grem vsaj nekajkrat gor in dol. Merim si pa sladkor od srede. Malo me skrbi, ker ga ne morem urediti, da bi bil pod mejo. A se bi dalo še kako drugače pomagati, ker če jaz te meritve pošljem k svoji diabetologinji, bo verjetno inzulin.

ODGOVOR DIABETOLOGA

Mogoče vam bo moj odgovor ne bo povšeči, a boljše rešitve od uporabe inzulina ni. V nosečnosti zelo pozorno spremljamo tako mamico kot otroka, da se izogibamo vsakemu odstopanju. Problem ni toliko krvni sladkor, če bi bil stabilen, pač pa nihanja. Ti skoki glukoze sprožajo nepravilno rast otroka in mu mešajo hormone, da si težko pripravi dobro popotnico za samostojno življenje po porodu. Ginekologi se bojijo večjega otroka (težji porod, nepravilna lega, izpahi ramen, pogosti carski rez), mi pa se bojimo hormonskih neravnovesij. Če bi otrok imel "prebogato" hrano, bo tudi ob normalni teži imel nagnjenje k debelosti (recimo po 10. letu starosti) in nagnjenje k diabetesa tipa 2 po 50. letu starosti.
Zato je uporaba inzulina najboljša možnost za mamico in otroka. Za mamico zato, ker boste lahko normalno jedli, dieta bo manj stoga in predvsem manj naporna, izbira živil svobodnejša. V začetku je morda navajanje res malo naporno, a se je mogoče hitro navaditi. Injekcije so veliko manj stresne kot zbadanje v prst, ne bolijo in po 14 - tih dneh vas ne bodo motile. Prilagajati jih boste sicer morali do poroda, ker se zaradi drugih hormonov (iz posteljice ) poraba inzulina lahko povečuje 1 % na dan, to je 300 % do poroda za isto hrano. A za vas je vseeno, ali si nastavite 8 enot ali 12 enot, samo da bo krvni sladkor vedno med 4,5 do 5,5 mmol/l. Ta rešitev bo tudi najboljša za otročka, da bo zdrav in močan in pripravljen na težke izzive današnjega časa po porodu. Otrok se tako ali tako ne rodi zato, ker bi to njemu odgovarjalo (on bi bil še naprej v mamici), pač pa, ker posteljica (njeno žilje) ne zdrži več kot 9 mesecev. Če bi sladkor nihal, bi žilje odpovedalo prej in bi bil otrok prezgodaj rojen in nedonošenček in nezrel in spet manj pripravljen na svet, ki ga čaka.
Bodoče mamice imamo vsi radi in celo Zavod ZZZS ne postavlja omejitev. Pozanimajte se za merilnik Abbott Libre in se morda dogovorite z vašim diabetologom še za to možnost. Uporabite vse, samo da bo lažje za vas in bolj zdravo za otroka!
Glede na čudne čase vam želim normalno srečno novo leto 2021!

 
 
 

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.