Odgovarja diabetolog Damjan Justinek, dr.med.

 
 
 

 
 
 

 
 
 

Priporoči stran prijatelju

 
 
 

Kateri tip diabetesa imam?

03.12.2020

Avtor vprašanja: Janez K.

Od oktobra 2018 imam sladkorno bolezen. Najprej sem po navodilih diabetologa raven sladkorja zniževal s tabletami Glucophage. Ker pa me je po teh tabletah precej črvičilo, sem prešel na Diaprel. Kljub temu, da sem tablete redno jemal in se tudi sicer držim prehrane, pa se mi je stanje poslabšalo do tega, da sem pričel jemati inzulin Lantus. Najprej sem odmerjal zvečer 14 enot, čez kakšen mesec 20. Sedaj pa jemljem 20 enot zjutraj in 18 enot zvečer. Glede na to, da imam 32 let, 180 cm in 75kg ter se redno rekreiram ter držim zdravil, nekako ne razumem zakaj se zadeva toliko poslabšuje v tako kratkem času. Prav tako ne razumem, za katero obliko diabetesa gre (1 ali 2), saj se tip 2 pogosto povezuje z nezdravo prehrano, povišano težo, premalo gibanja in starostjo. Nič od tega pri meni ne drži.

Kaj lahko še spremenim, da se zadeva izboljša?

Hvala za odgovor in lep pozdrav!


ODGOVOR DIABETOLOGA


S strokovne strani vaše vodenje diabetesa ni ustrezno. Predlagam intenzivirano zdravljenje, kar pomeni 2 inzulina in sprotno prilagajanje odmerkov glede na prehrano.
Glede na nenavaden potek vaše sladkorne bolezni sta možnosti dve. Prva je, da imate tip 1 in je bolezen nastopila počasneje, tako da so tablete še nekaj časa delovale. To bi lahko ugotovili samo ob pregledu vaših dosedanjih izvidov, če je kje zapisana vrednost C – peptida. To je snov, ki se izloči hkrati z inzulinom in pokaže, koliko (vsaj približno) še zmore trebušna slinavka narediti inzulina. Če je vrednost < 0,3 mmol/l, to kaže na tip 1. Drug podatek pa je prisotnost protiteles proti celicam trebušne slinavke, to so protitelesa anti-GAD (beljakovine beta celice), ki tudi posredno pove, ali je šlo za vnetje in tip 1 ali ne. Če so pozitivna (npr. 1000), spet večinoma potrdi tip 1. Če teh vrednosti ne najdete, bi morali vprašati vašega diabetologa, kje so napisane ali kdaj se lahko testirate.
Druga možnost pa je, da ste vseeno bolnik tipa 2, a z drugo okvaro. Na Diaprel dobro reagirajo bolniki, ki imajo okvaro v steni beta celic, slabo pa bolniki, ki imajo okvaro na membrani jedra v celici. Teh tipov je več, kakšnih 18 vrst ali 19. To se navadno gensko ne določa (predrago), a če smo izključili tip 1 in je potek tako hiter, navadno gre za to obliko.
Za vas je pomembno, za kakšen tip gre, ker naša ZZZS vse pogojuje s tipom. Če ste tip 1, lahko dobite črpalko, če pa samo tip 2, pa dajete klasične injekcije 3x do 4x dnevno glede na prehrano, a vseeno lahko dobite senzor, to je 24 - urni nadzor vrednosti sladkorja. Teh je seveda spet več tipov (na internetu poglejte npr. Abbott Libre senzor ali AccuCheck DexCom senzor, da dobite vtis). Firma Medtronic pa ima ali črpalke Minimed Medtronic ali pa tudi samo senzor (sistem Guardian Connect Medtronic), če boste pogledali še tega.
Nekje je treba začeti in vi vsekakor naredite oboje. Mogoče preidete na dva inzulina, lahko pa tudi raziščete, kakšen tip bolezni sploh imate.

 
 
 

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.