Odgovarja diabetolog Damjan Justinek, dr.med.

 
 
 

 
 
 

 
 
 

Priporoči stran prijatelju

 
 
 

NOSEČNOST IN STRAH PRED HIPO

30.08.2020

Avtor vprašanja: Tea T.

Pozdravljeni,

trenutno sem v 29. tednu nosečnosti. Vodena sem v diabetološki ambulanti od četrtega meseca nosečnosti, krvni sladkor na tešče je 5,4 mmol/l. Imela sem terapijo z inzulinom, ko mi je krvni sladkor padel na 3,4 milimole dve uri in pol po obroku.
Od tistega dne nisem več na inzulinu in redko pridejo vrednosti čez mejo 6,6 mmol/l, pa še to uro in pol po obroku.
Se mi pa dogaja da mi po dveh urah in pol sladkor pade pod 5 milimolov, takrat čutim lakoto in grem jest, ker sem neprenehoma v strahu, da je kaj narobe, in da moje telo ne bo samo dvignilo sladkorja.
Moja diabetologinja se je včeraj posmehljivo skoraj norčevala, da v naravno hipo ne morem, vendar pri meni strah ostaja, sploh, če vidim vrednost 4,4 milimole, kaj šele 4.1.
Na koncu mi je rekla: »Dobro, pojdite zdaj na sladoled, pa pozabite na vse skupaj.«
Vendar sem še vedno v strahu in nemirna, sicer brez inzulina, ampak mi še vedno ne da miru.
Naj omenim, da zredila se nisem nič in mi ginekologinja to vedno poudarja, otroček pa se zaenkrat primerno razvija.
Prosim svetujte mi do kam gre lahko krvni sladkor, da se še nimam česa bati? In če imate kakšen nasvet, kako prebroditi ta strah pred hipo.
Najlepša hvala za vaš čas in odgovor.


ODGOVOR DIABETOLOGA
Spoštovani!
Strah pred hipoglikemijo je dejansko odveč iz več razlogov. Glavni je ta, da otroček ne čuti hipoglikemije, ker imajo normalno otroci zelo nizek sladkor, nižji kot mamica za približno 1 mmol/l, in sicer zato, ker večino sladkorja porabi proti koncu nosečnosti za svoje delo placenta (posteljica). Ko se posteljica porodi za otrokom, pa tako ali tako v nekaj urah dobi mamica nazaj normalen sladkor, ker se hormoni po porodu stabilizirajo. Drugi razlogi pa so, da je sladkor večinoma družinsko pogojen (sladkorno bolezen ima še kdo od bližnjih ali daljnih sorodnikov) in zato pri nosečnosti bolj niha, nosečnica ima mogoče tudi malo previsoko telesno težo ali pa preprosto izbira neustrezno prehrano.
Glede prehrane še vedno občasno navajamo glukozni indeks živila ali (mešanega) obroka: če nosečnica zaužije samo škrobni obrok (samo kruh ali sadje), bo vedno dve ali tri uri zatem čutila padec sladkorja, ko se želodec izprazni, kar se po taki hrani zgodi zelo na hitro. Če pa nosečnica uživa mešan obrok, vsaj polovico ali več tudi zelenjavo, meso, sir, jajca oziroma druge dobrote, pa sladkor mnogo počasneje pada in teh težav z občutkom hipoglikemije nikoli ni. Posebno se to pozna pri delu: če bi šli na sprehod po zajtrku in bi jedli margarino in kruh - vam bo slabo. Če pojeste kruh in 2 pečeni jajci skoraj nikoli. Če pa dodate še malo slanine ali pršuta pa zagotovo nikoli. Sam kruh je problem.
Glede inzulina pa ne verjamem čisto, da ga ne boste nikoli več rabili do poroda. Če imate kakšno bolj "problematično" jed, na primer češpljeve cmoke, bo sladkor porasel. Tako imate dve možnosti: da takih jedi ne jeste do poroda ali pa da si vedno (samo) ob taki jedi še vedno daste inzulin, tudi če samo 2 ali 4 enote. Bodite previdni in do prodao še vedno čim pogosteje preverjajte sladkor po jedi. Če vam ga kakšna jed dvigne nad 6,5 mmol/l, si za tako jed (ne za vse) še vedno dodajajte malo inzulina vse do poroda!
Želim lepo nosečnost naprej!

 
 
 

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.