Odgovarja diabetolog Damjan Justinek, dr.med.

 
 
 

 
 
 

 
 
 

Priporoči stran prijatelju

 
 
 

DIABETES, GLIVICE IN ŠE DEPRESIJA

05.12.2018

DIABETES, GLIVICE IN ŠE DEPRESIJA

 Na vas se obračam v veliki stiski, iz katere kar ne vidim več izhoda. Ne vem sploh, kje bi začela, toliko se je nabralo problemov.  Sem upokojena medicinska sestra in že vrsto let tudi vdova. Živim sama, ker se mi bi pes smilil, če bi moral živeti z mano. Sem namreč depresivna in že vsak deset let moram jemati zdravila za depresijo. Imam pa tudi diabetes tipa 2, ki so mi ga odkrili slučajno in ne vem, koliko let prej sem ga že imela. Ali je sladkorna bolezen vzrok, ali kaj, ampak nikakor se ne morem znebiti zelo nadležnih glivic, ki jim imam na rokah, nogah in tudi na intimnih predelih. Ginekologinja mi pravi, da to ni njeno področje, tudi diabetologinja mi ne more pomagati, zato vas prosim za nasvet, kaj mi je storiti. Čeprav si sladkorno zdravim s tabletami in nekaj časa že tudi z inzulinom (1 x dnevno) imam krvni sladkor včasih kar visok, tudi 14 mmol/l. Zelo sem brez volje, težko se odpravim kam ven iz stanovanja, v uteho so mi samo knjige in radio. Sprašujem se, kako bo šlo naprej, ali si bom sploh kdaj lahko pozdravila vsaj glivice, ki me spravljajo v obup? Če bi se le dalo, bi rada prenehala jemati tablete proti depresiji, saj se mi zdi, da imam tudi zato povišan krvni sladkor.

Čeprav sem cele dneve v stanovanju, me tudi kuhanje nič ne veseli. Sploh ne vem, če znam še kuhati, kar nekaj si na hitro pripravim, ker nimam volje. Ker sem delala v psihiatrični ustanovi, se mi včasih zdi, da sem se tam nalezla depresije, ali mislite, da je to možno, saj ne dobesedno, ampak zaradi vzdušja? Ker prihajajo prazniki, sem že bolj črnih misli, saj se jih že dolgo ne veselim več. Rada pa prebiram vašo rubriko, sem naročnica Dite in upam, da bom v naslednji številki že lahko našla kakšno rešitev za moje težave. Oprostite dolgemu pismu, lahko ga tudi skrajšate.

Prisrčna hvala za odgovor in srečno v novem letu!

 Bralka Marija

Štajerska

 

ODGOVOR DIABETOLOGA

Sladkorna bolezen in depresija gresta kar pogosto skupaj. Mogoče je kakšen genetski vzrok, ker psihologi opisujejo skupne korenine v motnjah hranjenja. Kakorkoli, če vam krvni sladkor uide, morate začasno tedaj povečati inzulin, da se normalizira. A glede glivic je res, da pri visokem sladkorju v krvi niste dovolj odporni in se pojavljajo vedno znova. Gotovo boste morali jemati tablete za glivice (npr. Diflucan ali Lamisil oz. Atifan). Ta zdravila vam lahko predpiše že domači zdravnik, če pa ne bi želel, naj vas pošlje k dermatologu zaradi boljšega nadzora jemanja! Tako boste najhitreje uredili stanje in boste spet bistveno boljše volje - in bo vse lažje.

 
 
 

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.