Odgovarja diabetolog Damjan Justinek, dr.med.

 
 
 

 
 
 

 
 
 

Priporoči stran prijatelju

 
 
 

Najprej "hipa" potem pa 20 mmol/l po majhnem obroku

25.02.2012

Avtor vprašanja: Drobež M.

Imam sladkorno bolezen tipa 2, zdravim se z inzulinom NovoMix 30FlexPen. Pred zajtrkom imam normalno raven mojega naravnega sladkorja, tudi poldrugo uro po obilnem zajtrku. toda po kontrolnem merjenju vidim, da mi moj naravni sladkor pade in znaša koma 3.4 ali manj, tako da občutim predznake hipe. V strahu zaužijem nekaj hrane, vendar mi potem moj sladkor naraste na 20 ali tudi več enot. Zakaj tako velik in nepričakovan padec mojega sladkorja? Ali naj ne užijem novega obroka hrane v upanju, da se bo moj sladkor po padcu sam povečal? Pripominjam, da predpisani obrok inzulina zjutraj znaša od 54 do 56 enot, zvečer pa od 6 do 8 enot. Prosim še, kdaj je najbolj primeren čas za zajtrk, glede na to, da inzulin deluje neprekinjeno 24 ur dnevno?

Lepa hvala za pojasnila in odgovore, spoštovani g. dr. Justinek

 

Odgovor strokovnjaka

Vaše vprašanje na reaktivne hipoglikemije je dokaj običajno. Gre za to, da te »hipe« niso povezane z diabetesom, tudi navadni ljudje jih imajo, pač pa s – hrano! Po navodilih starih ljudi bi morali ljudje uživati mešano hrano, kar pomeni, da bi morala biti polovica hrane nizkokalorična in bogata z vlakninami, vitamini in rudninami, samo polovica pa bi lahko bila visoko kalorična v obliki mesa, škroba (kruha) in maščob. Že včasih so zato navajali, da bi človek moral jesti solato in kruh, solato in meso in tako dalje, kar še vedno upoštevajo ločevalne diete. Ljudje pa predobro jemo (med vojno pade diabetes za 50% !) in tega ne upoštevamo in tudi ne naše porabe. Podobno je s količino: če pojemo polovico glave zelja na solati, je to manj kot 100 kcal in smo jedli zelo MALO, če pa pojemo pol kosa kruha in jogurt LCA, pa smo dobili 130 kcal in je to zelo veliko ! Torej bi moral človek pojesti en krožnik segedin golaža in en kos kruha, nato spet krožnik zelja in kos kruha in tako dalje – ne smemo pa pojesti en krožnik zelja in tri kose kruha, saj to niti malo ni več samo polovica kalorij. Enak je Vaš zajtrk: za en kos kruha moramo pojesti na primer 2 paradižnika. Če ste navedli obilen zajtrk, je to vsaj 2 koščka kruha in priloge, kar pomeni vsak 300 kcal (in tri ure fizičnega dela, da se porabi to) – zraven bi morali pojesti 6 do 8 paradižnikov in nobene hipe čez 3 ure ne bi bilo več. Hrana bi se počasi presnavljala, krvni sladkor bi počasi padal in tako naprej.

Še dodaten razlog je Vaša visoka doza inzulina, ki jo imate zaradi teh močnih zajtrkov, posebno še, če ne daste inzulina dovolj hitro, 15 do 20 min pred jedjo. Normalna doza bi bila 70 kg teže x 0,6 enote inzulina na kg na dan = 36 enot za ves dan – če pa odštejemo še večerni inzulin, bi bil izračun za Vaš inzulin pred zajtrkom okoli 40 do max. 50 enot. Ni treba stradati, a morda vseeno preveč kalorično jeste. Podobno pa bo tudi pri kosilu: če ste nekam povabljeni, lahko pojeste obe juhi (govejo in gobovo), obe vrsti solate (zeleno in pesino, na primer), obe vrsti mesa (iz juhe in od pečenke), obe vrsti prilog (fižol in ohrovt in korenje itd.) – samo kalorični del (krompir, riž itd.) mora biti zelo zmeren (odvisno od fizičnega dela).

Na koncu samo še to, da najprimernejši čas za zajtrk ni odvisen od inzulina, pač pa od dela: če boste delali na vrtu ob 9.00, naj bo ob 8.00 – če pa boste delali ob 11.00, pa zjutraj pojejte samo kompot (če morate vzeti kakšne tablete), zajtrk pa imejte ob 10.00. Enako bomo rekli šoferju, kdaj mora tankati bencin: ko gre na pot, ker ga avto za v garažo ne potrebuje. Res pa je, da na bencinsko črpalko ne gremo zato, ker bi radi tankali, ampak ker potrebujemo bencin za vožnjo. Torej tudi jejmo takrat, ko delamo in ne ker pač radi jemo, tudi če gre za obilne (in dobre) zajtrke.

 
 
 

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.