Odgovarja diabetolog Damjan Justinek, dr.med.

 
 
 

 
 
 

 
 
 

Priporoči stran prijatelju

 
 
 

Inzulin ne prime več

30.09.2016

Avtor vprašanja: Antena

Stara sem 24 let. Sladkorno tipa 1 imam 6 let. Ko so mi diagnosticirali diabetes sem imela v krvi 51,3 mmol/L. Grozno. Že od samega začetka uporabljam inzulin NovoRapid. Uporabljam črpalko in senzor. Večino časa sem si sete dajala v predel trebuha. Začelo sem mi je dogajati, kot, da inzulin ne prime več. Pomislila sem, da je to morda zaradi tega, ker večino časa dajem sete praktično na isto mesto. Zato sem si začela sete, dajati na roko, enkrat na eno, drugič na drugo, ampak učinek je enak. Kot, da inzulin ne bi deloval. Je možno, da po določnem času uporabe, inzulin ne deluje več? Trenutno porabim več kot 100E dnevno. Naj povem en primer: Prejšnji dan sem za zajtrk pojedla sadni jogurt 1,3. Pred obrokom se imela sladkor 7,2. Ker imam težave z inzulimom sem si samo za jogurt dala 10E inzulina, vendar 2 uri po obroku sem imela sladkorja 18,4 mmol/L - da spravim sladkor na normalo traja celi dan - s tem, da ne smem jesti nič. Imam pa tudi težave s srcem (zadnja 3 leta) in s povečano telesno težo (celo življenje), ščitnico (3 leta),...

Mi lahko to prosim razložite? Kako je to mogoče? Da se sladkor tako obnaša? 

Odgovor diabetologa:

Težko odgovorim na hitro: težave z inzulinom so lahko zaradi več vzrokov. Najbolj preprosto bi bilo, če je kriv sam inzulin. Včasih so težave pri skladiščejih v lekarni in inzulin ali zmrzne ali se preveč segreje in se delno okvari. Rešitev je, da vzamete eno popolnoma novo škatlico, ki je še niste odpirali povsem iz druge serije, da se vidi možna razlika med inzulini. Druga možnost je sama poraba inzulina: ko zbolimo (Vi ste rekli pred 6 leti), si trebušna slinavka amlo opomore in tedaj v fazi remisije porabimo manj inzulina. Navadno traja to kakšni dve leti, nato moramo povečati doze na "normalo". Tretja možnost so seveda mesta, ampak te ste že sami zamenjali. Pri mestih je pomembno le to, da date senzor in črpalko na isto stran telesa, da je razdalja med njima manjša in vse bolje deluje. Naslednja možnost je povečevanje telesne teže: če nekdo uporabi 40 E inzulina pri 80 kilogramih teže, je to enako, kot 50E pri 100 kg teže. Povečanje teže se zelo pozna, vpliva že 3 do 4% telesne teže, ni potrebno spreminjati teže za 10 kg ali več, že male spremembe štejejo. Glede nastavitev ob težavah zato vedno predlagam šolski pristop: da ponovno naredite profile BREZ hrane in vidite bazalno porabo, koliko se je sprememnila. Saj veste - enkrat izpustite zajtrk in merite sladkorje brez hrane do kosila, nato naslednji dan izpustite kosilo in potem še večerjo in gibanje sladkorja brez vpliva hrane se zelo dobro vidi. Nato spet testirate faktorje porabe in korekcije in tako dalje. Teža je res problem: vedno lahko pojemo le toliko, da telesna teža stoji - inzulina pa damo toliko, da stoji krvni sladkor. So namreč še vedno veljavna stara pravila, na primer, da mora biti večerja pol toliko "močna" kot kosilo zaradi viška kalorij. Če torej nekdo porabi zvečer enako inzulina kot v času kosila, ni problem inzulin, ampak preobilica hrane in težave bodo tu. V kolikor kdaj hodite mimo bolnišnice Celje, bi se lahko oglasili - kot rešitev pride tudi uporaba inkretinov, hormonov, ki zelo znižajo porabo inzulina zaradi sinergističnega delovanja.

Preglejte vse po vrsti: nastavitve, faktorje, porabo v času stradanja in upam, da bo bolje. Damjan

 
 
 

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.