Odgovarja diabetolog Damjan Justinek, dr.med.

 
 
 

 
 
 

 
 
 

Priporoči stran prijatelju

 
 
 

Ali lahko povečamo bazalni ali bolusni odmerek inzulina?

31.08.2016

Avtor vprašanja: H.Z.

Sin ima sladkorno bolezen tipa 1 in ima inzulinsko črpalko. V zadnjih treh tednih opažava povišan sladkor, predvsem v večernem, nočnem in jutranjem času-sladkor se giblje okoli 8 do 9. Opravil je tudi nočni profil in sladkorji so bili ravno tako okoli 8 in 9. Zadnje tri dni pa je sladkor sploh povišan-presega celo mejo 10, včeraj pred spanjem celo 13 in zjutraj 11. Diete se drži, prav tako je športno aktiven - ali je možno, da bi bilo potrebno povečati bazalni odmerek kot tudi bolusni odmerek. 1. septembra ima sicer pregled, zato me zanima, ali naj počaka do takrat, ali je treba kaj spremeniti že sedaj.

Hvala za odgovor in lep pozdrav

Odgovor diabetologa:

Spoštovani,

poskusim odgovoriti čim prej, da bi imeli manj težav. Glede korekcije na črpalki navadno za male otroke pediatri ne pustijo preveč spreminjati doz, za velike pa seveda ni problem. Črpalka je le v toliko drugačna od injekcije, da moraš doseči neko stabilno vrednost inzulina, da učinkuje: pomeni, da če želite na primer ob 15.00 uri nižji sladkor, morate že od 14.00 ure dalje povečati inzulin za 0,1 do 0,2 E / uro, da inzulin do 15.00 ure že "prime". Tako bi morali pogledati, kdaj po izmerjenih profilih začne sladkor naraščati in že eno uro prej ali celo uro in pol prej povišati inzulinsko dozo za 0,1 E /za vse tisto obdobje, npr. za od 4.00 do 6.00 ali za od 11.00 do 18.00 oziroma kot pač ima te intervale nastavljene od prej. Če spremenimo le en interval, bodo navadno vsi naslednji že ustrezni in ni potrebno sprememb, lahko pa postopoma uredimo vse po vrsti na novo. Lahko torej spremenite sami, ni problem. A opozoriti moram na dvoje: prvo so razni infekti. Navadno se nastavitve na črpalki spreminjajo 2x do 3x letno, sicer običajno ni potrebnih sprememb (recimo jeseni, ali pozimi zaradi manjše aktivnosti in podobno). Če pa sladkor raste brez razloga, je vedno treba iskati sprožilni dejavnik, posebno vnetje. Če je nekdo tudi le malo bolan, se na sladkorju takoj pozna. V tem primeru spremenimo nastavitev le začasno. Ta druga možnost pa je pogosto zelo koristna: če nismo prepričani, koliko bi spremenili nastavitev, lahko za neko obdobje, na primer za 4 do 5 ur, povečamo začasni bazalni ritem za npr. 20 do 30% in vidimo, če je to dovolj. Tako bi spet na primer za od 4.00 do 6.00 povečali za 20%, ali za od 11.00 do 18.00 za 25% ipd.(vsak dan), kakor bi pač ocenili situacijo. Šele ko vidimo, kakšne so potrebe, bi spremenili osnovne nastavitve. Če sedaj niste prepričani, naredite do kontrole vsaj to.
Lahko do kontrole naredite tudi novi vzorec bazalnega ritma in starega še shranite, če ga boste rabili za primerjavo kasneje. Na črpalki se lahko naredi čisto vse. Še drugo opozorilo: navadno potrebujemo polovico vsakega inzulina: če vidite, da ste morali bazalni inzulin povečati za več kot 20%, morate povečati tudi boluse, da ohranite približno enako razmerje doz. Obratno seveda tudi: če ste povečevali boluse in dajali "vmes", morate povečati tudi bazalni inzulin. Potem gre vse lepo naprej. Vedno se ne ugotovi, kaj nekomu viša sladkor, zato pač popravimo sladkor z eno od korekcij, a vseeno bodite previdni in pozorni vsaj na prikrito vnetje ali drugo slabo počutje.

Lep pozdrav ! Damjan Justinek

 

 
 
 

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.