Odgovarja diabetolog Damjan Justinek, dr.med.

 
 
 

 
 
 

 
 
 

Priporoči stran prijatelju

 
 
 

Razvoj ploda pri nosečniškem diabetesu

21.07.2016

Avtor vprašanja: Andrea

Trenutno sem v 34. tednu nosečnosti. Od 2.6. sem načeloma ˝sladkorna bolnica˝, ker sem imela sladkor na tešče 5,1. Imam dieto, ki je zelo v redu, držim se skoraj vedno vsega, le kdaj pa kdaj se kaj pregrešim (z lubenico ali kepico sladoleda). Do sedaj sem imela zelo v redu vrednosti, od 4,3 pa do 6,3 (redko rako visoko). 3X v tem času pa sem imela vrednost 6,6 (v redu naj bi bila do 6,5) in me je danes zdravnica zelo prestrašila, saj sem priznala, da sem kdaj pojedla tudi kaj sladkega (čeprav visokega sladkorja nisem imela takrat, ampak kar tako, ko sem jedla vse prav). Povedala mi je namreč, da lahko s takimi pregrehami poškodujem otrokove možgane. To me je seveda grozno prestrašilo, ob o0dhodu domov sem bila čisto na tleh, saj si nekako nisem mislila, da je to lahko tako nevarno. Bi mi lahko, prosim, razložili če to drži ter kako lahko do tega pride? Sicer je otrok velik zelo povprečno, že ves čas, zadnji UZ sem imela v prejšnjem tednu... 

Odgovor diabetologa:

Sladkor v nosečnosti najbolj ogrozi otroka na začetku in na koncu nosečnosti. V začetku zato, ker povišan sladkor moti razvoj in lahko pride do okvar ploda posebno v prvih petih mesecih. Na koncu spet moti prekrvavitve, ožilje placente se lahko prehitro zapira in otrok bi se prehitro rodil, še nezrel. Na sredini gre bolj za ravnovsja hormonov - če se mamica ne bi čuvala, bi otrok na stara leta bil bolj podvržen tipu 2 diabetesa, po porodu neposredno pa ne.
Pomembno je nihanje sladkorja in meritve sladkorja predvsem po jedi. Sama vrednost ne bo spremenila ničesar (ali 6,1 ali 6,5), mora pa biti po vseh jedeh taka. To pomeni, da moramo prilagoditi prehrano: ali jemo solato in krompir, ali solato in tortico, ali solato in krof - nikoli pa ne jemo malo krompirja in malo tortice in malo krofa ! Najlažje je, da si vedno po istem času merite sladkor po jedi (po eni uri ali uri in pol) in sami vidite, če so kakšne jedi, ki so nevarnejše od drugih.
Glede strahu pa je Vaša zdravnica mislila na statistiko: če je sladkor normalen, je v Sloveniji 3 ali 4% možnih okvar pri otroku. Če sladkor skače in narašča od 7 do 9 mmol po jedi, se nevarnost podvoji, če pa skače preko 9 mmol / lit. po jedi, pa potroji ! Zato je vseeno važno, kako sestavljate jedilnke, da teh nihanj ni ali so zelo manjhna !

 
 
 

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.