Odgovarja diabetolog Damjan Justinek, dr.med.

 
 
 

 
 
 

 
 
 

Priporoči stran prijatelju

 
 
 

Sladkor v krvi tudi do 24 mmol/l

29.02.2016

Avtor vprašanja: Bernarda

Od oktobra naprej živim pod stalnim stresom zaradi težke situacije v službi. Zadnje čase sem se začela zelo slabo počutiti, opazila sem, da sem pogosto žejna, ponoči večkrat hodim na wc (kar prej nisem nikoli). Poleg tega ugotavljam, da se mi je poslabšal vid. Imam pogoste glavobole in občutek da se tresem v prsnem predelu. To vse sem pripisovala preobremenjenosti in stresu in večurnem sedenju za računalnikom. Do oktobra sem bila fizično precej aktivna, potem pa v bistvu celo zimo nič. Pred leti mi je bila ugotovljena arterijska hipertenzija. Z redno vadbo in izgubo nekaj kg, sem pritisk spravila na normalo (130/80), sedaj ga imam tudi do 160/90, včasih celo več. Vem, da če bi ga merila pri zdravniku, bi bile vrednosti še višje. Stara sem 50 let. Ker sem imela slučajno doma aparat Luna za merjenje sladkorja v krvi, sem si zaradi prej napisanih sprememb pomerila še to. No, takrat bi me pa skoraj kap, saj je bila vrednost 24 mmol/lit. od takr at sem si sladkor merila skoraj vsak da in ne pade pod 19, kljub temu, da zelo pazim kaj jem. (sledim priporočilom pri prehrani za diabetike). Visoka vrednost je tako zjutraj na tešče, kot tudi popoldne ali dve uri po zaužiti hrani. Kaj mi svetujete? Je to zaradi stresa? Se zadevo da rešiti s prehrano in telesno aktivnostjo, ali bodo potrebna zdravila? Lp

Odgovor diabetologa:

Ga. Bernarda, NUJNO se morate takoj javiti k svojemu zdravniku. Verjetno Vam je ta stres sprožil porast krvnega sladkorja, ki je tako visok, da Vam bomo morali pokazati vse, meritve sladkorja in uporabo inzulina. Navadno je mehanizem tak, da ste bili manj odporni zaradi stresa, potem ste dobili lani še kakšen infekt in vse je pripeljalo do vnetja trebušne slinavke in porast sladkorja. Dokler se ne uspete srečati s svojim zdravnikom, jejte čim manj škrobnih jedi (kruh, krompir, makaroni, moka, sadje - NE) in čim več zelenjavnih jedi: raje jejte sir, skuto, jajca, neso, orehe, arašide, surovo in kuhano zelenjavo (brokolijev narastek, repo in zabeljen fižol, vse ne preveč mastno meso, ribe, tudi konzerve - npr. tune), da bo sladkor manj nihal.

Če boste jedli bolj škrobno vseeno, pojejte vsaj polnozrnati kruh, nobena jed ne sme biti razkuhana (ne riž, polenta, makaroni itd.), da premostite ta čas. Sadje narežite v jogurt ali naribajte v skuto, da bo manj porasta sladkorja.

Poskusite čim prej stopiti v kontakt z Vašim zdravnikom !

Damjan


 
 
 

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.