Odgovarja diabetolog Damjan Justinek, dr.med.

 
 
 

 
 
 

 
 
 

Priporoči stran prijatelju

 
 
 

Jutranji krvni sladkor 2.del

16.09.2015

Avtor vprašanja: F.K.

Pozdravljen, posredujem vam več podatkov ( na včerajšnje vprašanje o jutranjem KS). Nisem sladkorni bolnik, moje jutranje vrednosti so bile okoli 6,0 pa do 6,5 enot ob jutrih- na tešče. Včasih tudi 5,8 in 5,9. Ravno zaradi tega sem pričela z dieto, da sladkor pade konstantno pod 6,0 ob jutrih , čez dan in po jedi je vse O.K. No učinek pa je ravno nasproten, saj je sedaj KS na tešče od 6,5 pa do 7,00 enot. Večerjam skoraj ne, ker sem iz službe po tretji uri in je kosilo potem okoli 17 ure popoldne. Kot sem napisala sedaj jem brez OH, torej veliko solate in meso (piščančje , puranje ,zajec..) Zvečer pred spanjem pa spijem zeleni čaj in sok ene limone. V družini ni nihče imel sladkorne bolezni. Res je, da imam prekomerno težo, tudi zaradi tega dieta. No v tem času ne jem tudi sadja. Upam, da je sedaj dovolj podatkov. Ali pa je vse skupaj obsedenost in kar naprej merjenje sladkorja.

Odgovor diabetologa:

V tem primeru stanje ni kritično: določene stvari so človeku prirojene, kot telesna temperatura, na primer: eden ima vedno 35,7, eden pa 36,4 st.C. Enako je s sladkorjem: kakšen nivo ima kdo, je odvisno tako od naše genetike kot od stanja zdravje matere, ki nosi dojenčka prve tri mesece. Na podlagi prirojenih dejanikov in tudi tistih, sproženih iz okolja, se oblikuje na "značaj". Enako kto se boste Vi na primer mogoče hitreje zredili pri enaki hrani kot nekdo drugi, enako bo lahko pri Vas sladkor stalno nekoliko višji že na tešče, že zaradi telesne teže in višje inzulinske rezistence (oz. slabšega učinka inzulina predvsem proti jutru). A teh bolezni se ne zdravi ( z zdravili), predlaga se le preventivo - prehrano, ki jo že imate in seveda redne fizične aktivnosti, skupno vsaj 3 ure tedensko. Najbolje je, da poiščete aktivne prijateljice in se jim pridružite. Zjutraj se priporoča 20 minut telovadbe, zvečer pa čim bolj redno uro do uro in pol aktivnosti. Učinek (zgodnji) traja 4 do 6 ur, pozni pa tudi do 72 ur. Tak življenski slog ne samo izboljša počutje, pač pa tudi pri ljudeh, nagnjenih k sladkorni bolezni, do 40 % odloži ali prepreči nastop diabetesa.

 
 
 

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.