Odgovarja diabetolog Damjan Justinek, dr.med.

 
 
 

 
 
 

 
 
 

Priporoči stran prijatelju

 
 
 

Kaj povzroči steroidni diabetes

20.08.2015

Avtor vprašanja: Peter

Nekje sem zasledil pojem steroidni diabetes. Nič me to ne bi zanimalo, če ne bi sam bil bolnik z Addisonovo boleznijo tipa 1, ki vsakodnevno uživa tablete Hydrocortison. Drugače nimam nobenih problemov s povišanim sladkorjem. Glede na to, da zdravo živim, se pravi se prehranjujem večinoma z rastlinsko prehrano in se izogibam nasičenim maščobam, industrijski hrani in rdečemu mesu in da poleg tega redno treniram, nimam nekih možnosti za nastanek klasičnega diabetesa tipa 2. Vseeno me zanima kaj lahko povzroči steroidni diabetes. Mimogrede, Hydrocortison jemljem že 17 let.

Hvala za odgovor in Lep pozdrav!

Odgovor diabetologa

Sladkorna bolezen ni ena sama, kar velja predvsem za tip II., kjer preživetje bolnika ni odvisno od inzulinske terapije, vsaj ne v kratkem času. Ni pa nujno, da gre za debelo osebo, s povišano rezistenco na inzulin (oz. slabšim učinkom hormona inzulina) - lahko gre za pomanjkanje inzulina zaradi operacije ali vnetja trebušne slinavke, lahko pa za preveč inzulina kot pri starostnem diabetesu tipa II., le da je vzrok neprijemanje na receptorje ali zapiranje receptorjev. Tak primer je steroidni diabetes. Naravna taka bolezen je nosečniški diabetes, kjer pride do slabšega odgovora inzulina zaradi nosečniških hormonov - povsem umeten pa je steroidni diabetes, saj v tem primeru dodajamo steroide (tudi hidrokortizon), seveda zaradi drugih bolezni. Če je teh hormonov preveč in /ali če je oseba nagnjena k diabetesu zaradi družinske dednosti, se sproži enak porast sladkorja kot pri nosečnicah ali pri tipu II. Seveda je v principu tak diabetes začasen, tako kot nosečniški - a velikokrat gre za sproženje pravega starostnega diabetesa in seveda potem tak ostane, čeprav v milejši obliki, tudi ko nehamo jemati kortikosteroide. Običajno so te oblike blage in bolnik dobi dve ali tri tablete, ni pa vedno tako. Ob visokih dozah kortokosteroidov 40 do 500 mg , na primer, poraste sladkor zaradi nasprotnega delovanja kortizola in inzulina do te mere, da moramo uporabiti inzulin vsaj za tisti čas. Običajno potrebujemo kratki inzulin ali mešanice (Mixtard 50), saj je porast najvišji po zaužitju zdravil opoldne ali popoldne, ponoči se stanje spet normalizira. Vaša bolezen je seveda nekaj drugega: Vi prejemate nadomestno zdravljenje, ker vaša nadledvična žleza ne dela dovolj - podobno kot bolniki tipa I. diabetesa prejemajo nadomestno zdravljenje z inzulinom, ker trebušna slinavka ne proizvaja dovolj. Seveda je kakšen odstotek več možnosti, da bi nekdo imel obe (avtoimuni) bolezni, a pri Vas so otroški zdravniki to možnost že zdavnaj kontrolirali in bi vedeli zase povsem natančno, kako je. Zaradi zdravljenja samega te možnosti ni ali skoraj ni, ker gre za nizke nadomestne doze.

Damjan 

 
 
 

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.