Odgovarja diabetolog Damjan Justinek, dr.med.

 
 
 

 
 
 

 
 
 

Priporoči stran prijatelju

 
 
 

Inzulin v nosečnosti

23.05.2015

Avtor vprašanja: N.B.

Spoštovani,

Sem na začetku druge nosečnosti (10. teden), ta teden sem začela z diabeotološko dieto in s pregledi v ambulanti. Nosečniški diabetes sem imela tudi v prvi nosečnosti, sladkor sem nadzorovala brez težav. V drugo pa je zgodba nekoliko drugačna. Jutranji sladkor, na tešče, se giblje med 5,6 – 5,8. Kljub temu, da se diete držim šele nekaj dni, mi je po današnjem posvetu z zdravnico le-ta svetovala, da naj grem na inzulin saj naj bi te visoke vrednosti bile povezane strikno s hormoni in nanje naj ne bi mogla vplivati z dietoZaenkrat sem se uspela dogovoriti, da bi vseeno z dieto poskušala vztrajati še nekaj dni preden se odločimo za takšen korak, saj se mi zdi odločno prehitro sklepati o rezultatih samo po treh dneh diete. Se motim? Naj povem, da imata v družini tako mami kot oče povišan sladkor, sama pa imam jutranji sladkor že od nekdaj nekoliko višji (čeprav vedno pod mejo) in sem, v splošnem gledano, zdrava. Držim se pravil zdrave prehrane, žal pa imam prirojene težave z metabolizmom (leno črevo). Jutranji sladkor si sicer merim relativno zgodaj, ob 6:00, zajtrkujem nekaj minut za tem (malo skute, zelo malo(nesladkega) sadja, žlička kisle smetane in slabe pol pesti ovsenih ali rženih kosmičev), po uri in pol je sladkor po takem zajtrku, 7,2-7,4; kar se mi zdi izredno visoko. V prvi nosečnosti, z istim zajtrkom in v večjih količinah, nikoli nisem prebila vrednosti 6.3. Kruha žal ne smem jesti v nobeni obliki saj mi sladkor ponori. Inzulina bi se, v kolikor bi bilo le mogoče, zelo rada ognila. Trenutno pa, kljub že znani dieti, ki sem jo navajena, res ne vem več kaj lahko naredim še sama, da bi vplivala na te jutranje vrednosti. Vprašanje je, ali sploh lahko kako vplivam? Vesela bom kakršnega koli predloga. Na splošno do situacije postopam umirjeno in racionalno, bi pa bila izredno vesela vašega komentarja in predloga, konec koncev je na prvem mestu otrok, ki mu želim nuditi optimalno okolje za zdrav razvoj. Seveda vse to najraje na čimbolj naraven način.
Vnaprej se vam zahvaljujem, s spoštovanjem, Nina

Odgovor diabetologa:

V nosečnosti so drugačne razmere in tudi sladkor mnogo bolj niha. A žal je tako, da poskušamo vse narediti za zdravo nosečnost in otročka - vse pomeni tudi inzulinska terapija. Glede na začetek nosečnosti bo sladkor še naraščal, Vi pa ne boste mogli stalno stradati. Tudi pri nas bi Vam predlagali inzulinsko terapijo, še preden se ugotovi večji plod ali kakšna druga nevšečnost. V prvem delu nosečnosti se otroček razvija in vsako tveganje za nepravilen ali prepočasen razvoj ne bi imelo smisla - za vsako okvaro bi imeli potem izredno slabo vest, "kaj če jo je povzročil sladkor". Najhitreje bo, da se naučite na (kratki) inzulin, primerjate Vaše obroke med seboj in čim bolj individualno sproti prilagajate terapijo (glede doz inzulina), da s tem zagotovite normalen sladkor in optimalne pogoje za novega člana družine.

Lep pozdrav ! Damjan


 
 
 

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.