Odgovarja diabetolog Damjan Justinek, dr.med.

 
 
 

 
 
 

 
 
 

Priporoči stran prijatelju

 
 
 

Hipoglikemije in odmerjanje inzulina

23.03.2015

Avtor vprašanja: Špela B.

Od novembra 2014 imam sladkorno bolezen tipa 1. Jemljem inzulin Novorapid in Lantus. Imam težave z nizkimi sladkorji čez dan, zjutraj pa večinoma previsokimi. Tudi če grem spat z normalno vrednostjo, je zjutraj vedno vsaj 3 mmol višja. (navadno je zjutraj med 7 in 10, včasih tudi več)
Imam tudi občutek, da če imam uro in pol po obruku vrednost sladkorja pod 10, potem sigurno sledi hipa. (če sem aktivna pa še prej) Primer: -pred kosilom 4,7, uro in pol po kosilu 6,7 po treh urah pa 3,4 -pred kosilom 5,8 - 9,8 - 2,6 -pred večerjo 7,6 -8,4 - 2,6 -pred večerjo 9,1 - 11,7 - 6,4
Zanima me ali imate kakšen nasvet kaj storiti. Naj omenim še to da Novorapid prilagajam glede na zaužite OH in aktivnosti. Ali je kriv Lantus? Če bi zmanšala dozo Lantusa, bi bile verjetno pa jutranje vrednosti spet višje.
Imam tudi malo premalo aktivno ščitnico. Kako je to povezano z sladkorjem?

Odgovor diabetologa

Nizki ali visoki sladkorji zjutraj so skoraj vedno povezani s titracijo doze dolgodelujočega inzulina (Lantusa tukaj). Navadno je sicer tako, da porabimo približno enako oba inzulina, npr. 50 : 50%. A pogosto se to razmerje spremeni zaradi prehrane: ljudje "mesojedi" navadno porabijo manj NovoRapida (le 40%) in obratno "kruhovci" več NovoRapida (60%). A ne glede na to predlagam najprej prilagoditev Lantusa (povečanje zvečer), da bo sladkor na tešče vsaj večinoma normalen (vsekakor pod 7,5 mmol / lit.). Edina nevarnost je, da bi ga dali preveč, zato predlagam dve previdnosti: prva je ta, da si vsaj v času titriranja (potem pa 1x / 3 tedne) izmerite sladkor tudi sredi noči. Ponoči je po naravnem ritmu sladkor najnižji in če pade med polničjo in drugo uro zjutraj pod 6 ali celo pod 5 mmol / lit., moti spanje: zbudim se utrujeni in brezvoljni. TOREJ: dodatno prilagode Lantus in za kontrolo izmerite tudi ponoči nekajkrat. Če pa je ponoči že nizek in je zjutraj vseeno visok, ne povišujemo več - ali potem iz varnosti korigiramo šele zjutraj KS ali pa se odločimo za inzulinsko črpalko (ste kaj razmišljali o tem ?).
Druga težava je sladkor po jedi: če sladkor preveč pade, sta navadno dva razloga. Najpogostejši je ta, da damo inzulin prepozno in zato predlogo deluje. Navadno ga je potrebno dati 15 minut pred jedjo, če pa je sladkor višji, pa še prej (ob KS npr. 9 mmol lahko tudi pol ure pred jedjo). Če to zamudimo, bo inzulin še deloval pri praznem želodčku in bo hipa čez 2 ali 3 ure običajna. Drugi razlog pa je premalo raznovrstna prehrana: vse (balastne snovi, maščobe, beljakovine) upočasnijo prebavo in razgradnjo škorbnih živil. Če je razlog ta (da na primer pojeste za zajtrk le kruh in mleko, ali muslije in mleko, ali samo sadje), je potrebno računati na potreben dodaten obrok pred aktivnostjo. Če pa za zajtrk pojeste tudi sir, paprike, prečeno jajce, košček pečenke, skuto in kislo smetano (in enako raznovrstno tudi pri drugih obrokih), pa teh težav ni. Najlažje je vedno primerjati 2 obroka (2 ista po vedno enakem času) in vidimo, kateri je za nas ustreznejši. Npr. danes po zajtrku in jutri  po zajtrku - danes po malici in jutri po malici - danes po tem sadju in jutri po drugem sadju - vedno 2 enaka obroka, ali kosila, ali vvečerje ali peciva itd. Tako najlažje vidimo, kako naj kuhamo in kako bo sladkor najbolj stabilen. Morate računati, da bo potrebno enako inzulina za 2 jabolki, a bo po 2 bobovcih ali po 2 delišesih sladkor čisto drugčen. Tudi ne bo enak po rižoti ali po ričetu: če date v ričet več zelenjave, bo boljši in stabilnejši, če ga preveč razkuhate, bo slabši od rižote. Če vsaj 1x tedensko primerjamo 2 obroka, je kuhati lažje (ob enakem štetju OHA).

Ščitnica: žal ima enak mehanizem okvare in naša protitelesa lahko okvarijo tako žleze v trebušni slinavki kot žleze v ščitnici - zelo pogosto vidimo obe okvari, vsaj v 30%, a ni kaj narediti. Zdravimo pač obe težavi, ni kaj drugega narediti.

Lep pozdrav! Damjan

 
 
 

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.