Odgovarja diabetolog Damjan Justinek, dr.med.

 
 
 

 
 
 

 
 
 

Priporoči stran prijatelju

 
 
 

Nosečniška sladkorna bolezen in opravljanje dela

03.03.2015

Avtor vprašanja: Mojca Č.

Za Vas imam vprašanje glede bolniške v nosečnosti pri sladkorni bolezni tipa 1. Moj ginekolog mi je takoj podal predlog za bolniški stalež in sicer do konca nosečnosti ali vsaj za dva meseca. Pri tem mi je pa rekel, da do konca tako verjetno ne bom dobila odobreno, vendar upa, da za dva meseca, da ni potrebno ravno vsak mesec podajat novih predlogov. Od ZZZS sem dobila odobren bolniški stalež za dva meseca in da sem potem zopet zmožna za opravljanje dela in kar se meni ni zdelo nič spornega in nerazumljivega. Potem pa sem pri svoji zdravnici doživela kar en majhen šok, saj mi je dejala, da moram po dveh mesecih nazaj na delo, saj če ona poda na zavarovalnico ponovno vlogo, s tem krši pravila in tega ne more storiti in da bom, kot že rečeno, potem mogla it nazaj delat. In sedaj mi ni več nič jasno; saj me je v prvi nosečnosti diabetologinja takoj vprašala, če potrebujem, da mi napiše za bolniško, če mi še ni ginekolog, vendar takrat nisem bila zaposlen a in je nisem potrebovala, je pa bila že precej nezadovoljna, ko sem ji takrat bila omenila, da pišem diplomsko, ker vse to povzroča dodaten stres, ki vpliva na vodenje sladkorne itd. In sem sedaj po tem pri osebnem zdravniku klicala k diabetologu pri katerem se vodim v času nosečnosti (sedaj je to dr. Zavratnik v mb, v prvi nosečnosti pa je bila dr. Tomažičeva v lj) in vprašala, če mi lahko oni kaj več povejo oz. pomagajo, pa sem dobila odgovor samo to, da sladkorna ni noben pogoj in vzrok za bolniško. In sedaj me zanima še Vaše mnenje oz. odgovor na vse to? Pri tem bi še omenila, da sem prva dva meseca nosečnosti, ko nisem imela senzorja za merjenje glukoze imela nezavedne hipoglikemije in, da teh niti ne zaznavam. Sedaj ko sem ga dobila in ga tudi uporabljam, pa je razvidno, da gre za precej hitre in drastične padce, včasih pa tudi poraste sladkorja, ki se pojavljajo v vseh obdobjih dneva in pri katerih ni razvidno vedno, da bi za to bila kriva hrana, ba zalni odmerki inzulina ali kaj drugega. Res pa je, da lahko sladkor sedaj, ko uporabljam senzor dosti bolje krotim in se izogibam hudim in nezavednim hipoglikemijam, katerih sedaj več nimam. Je pa pri tem sedaj v nosečnosti problem pri opravljanju dela, saj sem pri tem precej tudi v avtomobilu za volanom, kar je opredeljeno tudi v pogodbi, vendar mi je osebna zdravnica dejala, da oni upoštevajo samo dejstvo, da sem zaposlena kot administrator...
Za odgovor se Vam že v naprej najlepše zahvaljujem in Vas lepo pozdravljam,

Odgovor strokovnjaka:

Glede bolniškega staleža kadarkoli tudi sam pri sladkornih bolnikih pogosto ne znam odgovoriti ustrezno: glede na moderne pristope zdravljenja se zdravniki trudimo, da bi vsi ljudje živeli normalno življenje in da sladkorna bolezen ni vzrok ne za invalidsko oceno niti za bolniški stalež, vsaj dokler nima nekdo nekih drugih okvar. Če gre lahko sladkorni bolnik na kolesarsko tekmo, v Himalajo na treking ali skače s padalom – zakaj bi bil potem invalid ali v bolniški ? Tudi če se pojavljajo hipoglikemije, se trudimo najprej odpraviti le te (npr. s senzorjem) in šele potem postavljamo omejitve. Če tega z modernim zdravljenjem nismo dosegli, nekaj ni v redu: če človek v bolniškem staležu ne bi dobil podpore (vseeno s strani socialne službe ali družine), ne bi preživel: torej smo ga usposabljali zaman.

Še posebno poglavje pa je nosečnost: tudi ta je naravni pojav (na srečo) in s strani diabetologa se trudimo, da vse okvare pri mamici (na primer krvni pritisk, večje obremenitve oči ali ledvic) najdemo pravočasno, da je nosečnost ne ogrozi. Tudi enako pozorno spremljamo otroka, razvoj organov, rast in vse drugo (zato se tudi naredi UZ srca na primer v 5 mesecu). Če je vse v redu, imamo mamica diabetik enake možnosti za zdravega otroka kot nediabetik in vsaj direktno ni nobenega razloga za stalež. Spet se navadno vključijo druge stvari – posebno delo, druge težave, nekaj pač, kar lahko nastopi pri vseh mamicah in je razlog za bolniški stalež.

Verjetno bi na to vprašanje še najbolj znali odgovoriti ginekologi: namreč, kateri od teh znakov je ogrožujoč za mamico ali otroka, da je potrebna izolacija od delovnega mesta in da je s tem potreben tudi stalež. Sama sladkorna bolezen (sama po sebi) ne, če je vse normalno vodeno. Zato predlagam, da se še enkrat pogovorite z ginekologom, kaj je za vas nevarno in kdaj morate biti previdni in vztrajati v bolniškem staležu in kdaj ne. Posebno še, ker v primeru zavrnitve s stani komisije ne preostane bolniku nič drugega kot sodna uveljavitev pravic proti ZZZS, kar je vedno dolgotrajno in obremenjujoče za vse bolezni, ne le za sladkorno.


 
 
 

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.